KÜLTÜR SANAT
Giriş Tarihi : 28-03-2019 13:05   Güncelleme : 28-03-2019 13:05

Milli İrade Meydanında Kitap Okuma Etkinliği

Balıkesir’de 55. Kütüphane Haftası sebebiyle Milli İrade Meydanında Kitap okuma etkinliği yapıldı. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne bağlı İl Halk Kütüphanesi’nin düzenlediği etkinlikte protokol üyeleri öğrencilerle beraber kitap okudu

Milli İrade Meydanında Kitap Okuma Etkinliği

Balıkesir’de 55. Kütüphane Haftası sebebiyle Milli İrade Meydanında Kitap okuma etkinliği yapıldı. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne bağlı İl Halk Kütüphanesi’nin düzenlediği etkinlikte protokol üyeleri öğrencilerle beraber kitap okudu.

Bu yıl 55’incisi kutlanan Kütüphane Haftası dolayısıyla Balıkesir Mutasarrıf Ömer Ali Bey İl Halk Kütüphanesinde kitap okuma etkinliği düzenlendi. Valilik binası önünde gerçekleştirilen etkinliğe Vali Yardımcısı Bayramali Köse , İl Kültür ve Turizm  Müdürü Mustafa Çaltı, öğrenciler vatandaşlar katıldı.

Düzenlenen etkinlikte İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı, kitap okumanın önemini vurgulayan açıklamalarda bulundu. İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı: ‘’Kitaplar sizlerin en yakın dostunuzdur. Onları her yerde okuyabilirsiniz. Okuduğunuz kitapların içine girdiğiniz zaman o kadar değişik karakterler tanıyorsunuz ki kitabın içindeki kahramanlar bizim birer arkadaşımız oluyor. Okurken beğendiğimiz bir paragraf, bir söz hoşumuza gidiyor, icabında onu işaretleyip birkaç gün sonra tekrar okuma fırsatı elde edebiliyoruz. Bilgisayar ve cep telefonlarından bu şekilde rahat kitap okumak mümkün değil. Bu yüzden kitaplar dünyanın sonuna kadar, evimizde ve kütüphanelerimizde yer almaya devam edecektir. Benim sizlere tavsiyem bu şekilde kitap okuma alışkanlığını bırakmamanız olacaktır. Ben bilgiye cep telefonuyla, bilgisayarla ulaşıyorum diyebilirsiniz. Fakat bunlar bizim kültürümüzü artırmıyor. Ama kitaptan okuduğumuz zaman kelime hazinemiz gelişiyor. Günümüzde Türkçe kelime hazinesi 100 bini geçmeye başladı. Bizim gençlik dönemimiz olan 70’li yıllarda bu rakam 50 bin dolaylarındaydı. Bugün ise 2019 yılına 100 bini geçen Türkçe kelime sözcük sayısı ile girdik. Dünyada 500-600 bin kelime dağarcığı olan diller mevcut. Biz bu rakamlara doğru ilerliyoruz. Onun için kitap okumadan kafamızdaki kelime haznesi artmıyor. Kitap okurken anlamadığımız kelimeler akılda kalıyor, daha sonra bu kelimeleri kompozisyon ödevlerinde kullanabiliyoruz. Bir sayfalık kompozisyon ödevinde kullanılan sözcüklerin sayısını işaretlesek, 100-150 kelimeyi geçmiyor. Ama Kitap okuma arttıkça 250-300 sözcük, hatta 1000 sözcük yakaladığınız zaman siz başarılısınız demektir. Bundan ötürü ben iyi fikir adamı, iyi bir yazar olmak istiyorum diyeceksek eğer her zaman kitap okumalıyız.’’ şeklinde konuştu.

Bilgiye ulaşmanın tek yolunun kitap okumak olduğunu söyleyen Balıkesir Mutasarrıf Ömer Ali Bey Halk Kütüphanesi Müdürü Orhan Onocak: ‘’Türk Kütüphaneciler Derneğinin yıllar önce başlattığı bu uygulama kapsamında, 81 ilin şehir merkezlerinde aynı anda kitap okunuyor. Çünkü kitap okumanın bizler için iki türlü önemi var. Bunlardan ilki hayal gücümüzü geliştiriyor olması, ikincisi de gerçekleştirmenin en doğru şekilde algılanmasını geliştiriyor. Yani birisi hayal edecek, diğeri ise hayal edilmiş hayali gerçekleştirecek mekanizmayı ve projeyi oluşturacak. Örnekleyecek olursak 13. Yüzyılda Türk Bilim adamı ElCeziri robotu icat etti. Fakat ElCeziri’nin projeleri Avrupalılar tarafından yıllar sonra gerçekleştirildi. Hayal eden ElCeziri, gerçekleştiren ise Avrupalılar oldu. Günümüzdeki ATM’leri ilk hayal eden Şey Galip Hüsnü Aşk’tır. Ne yazık ki ATM’leri de biz gerçekleştiremedik ama yine de birileri gerçekleştirdi. Özetle biz hayal ettiğimiz sürece, dünyada onu gerçekleştirecek insanlar her zaman olacaktır. Hayal edebilmek içinde bol bol kitap okumamız gerekiyor. O yüzden kitap okumaya çok önem veriyoruz.’’ şeklinde konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Tarım Bakanlığı vatandaşı kandıranları açıkladı…
E-Bülten Kayıt
AYVALIK NÖBETÇİ ECZANELER

AYSUN ECZANESİ - (Kırım Aysun )
Altınova Mah. Cumhuriyet Cad. 2. Sok. 88/A (Pazar Yeri Karşısı) Ayvalık, Balıkesir
02663383033

DENİZ ECZANESİ - (Öztürk Naile Nurşin )
Küçükköy Mah. Maraşel Fevzi Çakmak Blv. 3 Akdoğan Apt. Sarımsaklı, Ayvalık, Balıkesir
02663241355

ETHEMİN ECZANESİ - (Öztolan İbrahim Ethem )
Fevzipaşa – Vehbibey Mah. Talatpaşa Cad. 46 Ayvalık, Balıkesir
02663121970

ARŞİV ARAMA