GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-10-2019 15:14

Ayvalık Zeytinleri Antalya'da Hasatta

Antalya ekonomisinde önemli bir yer tutan zeytin için hasat zamanı geldi.

Ayvalık Zeytinleri Antalya'da Hasatta

Antalya ekonomisinde önemli bir yer tutan zeytin için hasat zamanı geldi. Antalya Gazipaşa ilçesinde, Manzalina, Ayvalık, Beylik ve Gemlik cinsi zeytinlerin hasatlarına başlandı. İlçede her yıl yaklaşık olarak 40 bin ton zeytin üretiliyor. Sezonda üretilen ilk zeytinlerden, zeytinyağı elde ediliyor. 4-5 kilo zeytinden, 1 kilo zeytinyağı elde ediliyor. Bu miktar zeytinin cinsine göre değişiyor.

Antalya Gazipaşa İçin Geçim Kaynağı

Antalya Gazipaşa ilçesinde, turfanda sebze meyvecilik dışında en önemli geçim kaynağı olarak zeytincilik için hasat başladı. Zeytin hasadı için sonbaharın ilk yağmurları bekleniyor. Hasat, ekim ayında başlayıp, kasım sonuna dek sürüyor.

Gazipaşa'da yetişen zeytinin kilosu ise kalitesine göre farklılık gösteriyor.

  • Salamura siyah zeytinin kilosu; 5-10 TL
  • 0 ile 0,81 asit oranlı zeytinyağının kilosu; 15 TL
  • 0,81 ile 2 asit oranındaki zeytinyağının kilosu; 10 TL
  • 2,5 asit oranlı zeytinyağının kilosu; 8 TL

Gazipaşa'da yılda 40 bin ton zeytin üretiliyor. Bu zeytinlerden farklı asit oranlarına sahip zeytinyağı da imal ediliyor.

Zeytinyağı Nasıl Elde Ediliyor?

Kasalara toplanan zeytinler yağ sıkım fabrikasına götürülüyor. Zeytin, yıkama makinesine ve ardından öğütücü makineye gidiyor. Zeytin öğütülmüş halde yarım saat kadar bekliyor. Bunun ardından dekantör adındaki makineye yönlendirilen zeytinin, posası, kara suyu ve yağı ayrılıyor. Yağ filtre işlemine tabi tutuluyor. Filtre işleminin sonrasında, yağ hazır hale geliyor.

Gazipaşa'da yağ sıkım fabrikası işletmecisi olan, Mustafa Türker, bu yıl zeytinin geçen yıla göre fazla olduğunu söyledi. Mustafa Türker ayrıca, zeytincilerin topladıkları zeytinleri vakit kaybetmeden yağ sıkım fabrikasına getirmeleri gerektiğini söyledi. Bölgedeki zeytincilere göre bu yıl üretimde %100'e yakın bir artış bekleniyor.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Tarım Bakanlığı vatandaşı kandıranları açıkladı…
E-Bülten Kayıt
AYVALIK NÖBETÇİ ECZANELER

ARŞİV ARAMA