GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-10-2019 15:01

Balıkesir'de Kaçak Kazı

İnsanlık tarihinin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Balıkesir bugünlerde kaçak kazı yapan kişilerin hedefinde yer alıyor.

Balıkesir'de Kaçak Kazı

İnsanlık tarihinin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Balıkesir bugünlerde kaçak kazı yapan kişilerin hedefinde yer alıyor. Balıkesir'in 22 adasından biri olan Balık Adası'nda kimliği henüz belirlenemeyen kişi veya kişiler tarafından kaçak kazı yapıldığı tespit edildi. Balık tutmak için denize giden balıkçılar Balık Adası'nda bazı noktalarda kazı yapıldığını görünce durumu hemen ilgili kişilere aktardılar. Yetkililer tarafından yapılan incelemeler sonucunda bölgede çok sayıda kazılan çukur olduğu görüldü. Tarihi eser bulmak amacı ile yapılan kazıları kimin veya kimlerin yaptığına dair resmi bir açıklama yapılmadı.

Kazı Çalışmaları İçin İzin Alınmadı

Balıkesir'in Balık Adası'nda yapılan kaçak kazı çalışmaları ile ilgili ilk açıklama Balıkesir Müzeler Müdürlüğünden geldi. Müzeler Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre kendilerine kazı yapmak için müracaat edip izin alan herhangi bir kişi veya kurum olmadı. Müdürlüğün izni ve bilgisi olmadan kazı çalışmaları yapıldı. Dolayısı ile bu kaçak kazı çalışmalarını yapan kişilerin kimlikleri henüz belli değil.

Bu İlk Kazı Değil

Balıkesir bulunduğu konum itibari ile birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı için kazıcıların tercih ettiği şehirlerden bir tanesi. Daha öncede şehrin birçok yerinde kaçak kazı çalışmaları yapılmıştı. Hatta şehrin tarihi için önemli bir ye tutan ve Roma dönemine ait bilgilere üzerinde yer veren bir kitabe kaçak kazı yapan kişiler tarafından çalınmıştı. Bu kitabe 2012 yılında resmi gazetede yayımlanarak tarihi eser olduğu ortaya konulmuştu. Hatta birçok siyasetçi bu konuyu Meclis'e taşımış ve tarihi eserlerin korunması konusunda birçok adının atılmasına vesile olmuştu. Ancak bu alınan kararlar da kaçakçıların elini kolunu bağlamaya yetmiyor. Bugün en büyük örneği olarak geçtiğimiz günlerde Balık Adası'nda yapılan kazılarda görülüyor. Kaçakçılar bir tarihi yok etmeye devam ediyor.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Tarım Bakanlığı vatandaşı kandıranları açıkladı…
E-Bülten Kayıt
AYVALIK NÖBETÇİ ECZANELER

ARŞİV ARAMA