GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-10-2019 16:11

Çanakkale'de 2,5 Milyon Zeytin Ağacı Kesildi

Çanakkale sahil kesiminde 2,5 milyon zeytin ağacının kesilmesine yönelik tepkiler giderek artıyor.

Çanakkale'de 2,5 Milyon Zeytin Ağacı Kesildi

Çanakkale sahil kesiminde 2,5 milyon zeytin ağacının kesilmesine yönelik tepkiler giderek artıyor. Çanakkale Çevre ve Doğa Dernekleri Federasyonu Başkanı Bünyamin Nami Toka, imar yetkisinin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlanarak imara izin verilmemesi gerektiğini söyledi.

Sahillerde Yapılaşma Artıyor

Çanakkale Kazdağları, bu kez 2,5 milyon zeytin ağacının kesilmesiyle gündeme geldi. Ağaç kesilen yerlerde villa yapılacağı düşüncesi endişe yaratıyor.

Çanakkale Çevre ve Doğa Dernekleri Federasyonu Başkanı Bünyamin Nami Toka, sahil belediyelerinin imar yetkisinin Çevre Bakanlığı'na geçmesi gerektiğini söyledi. Toka, sahillerinin ranta kurban gittiği konusunda uyardı.

Çanakkale, Babakale ile Ayvalık arasındaki kıyı şeridinde yer alan ağaçlar kesilmiş ve buralara villalar inşa edilmiş durumda. Yeni ağaç kesilen yerlere de villa yapılacağına kesin gözle bakılıyor.

Ağaç Katliamı Hakkında Konuştu

Bünyamin Nami Toka, Çanakkale Küçükkuyu'da ağaç katliamıyla ilgili konuştu. Nami Toka, ilk olarak uzun zamandır devam ağaç katliamına dikkat çekerek söze başladı. Bunun ardından Toka, Çanakkale, sahillerindeki yapılaşmanın önüne geçilmesi gerektiğini söyledi. Toka, bu noktada hükümete çağrıda bulunarak, imar yetkisinin sahil belediyelerinden alınarak, bakanlığa verilmesi gerektiğini söyledi. Çevre ve Doğa Dernekleri Federasyonu Başkanı, Bünyamin Toka, Çanakkale sahilleri ranta kurban gidiyor. Toka'nın çözüm önerisi ise, sahil belediyelerinin imar yetkisinin ellerinden alınması.

Bünyamin Nami Toka'ya göre, imar yetkisi Çevre ve Şehircilik Balanlığı'nda olmalı, bu durumda, Çanakkale sahilleri ranttan kurtulabilir. İmar ve inşaat ile ilgili tüm yetkilerin devletin kontrolünde olması gerektiğinin altını çizen Toka, uyardı. Devlet bu konuya sahip çıkmazsa, şu an konuştuğumuz alanda, gelecekte villalar olacaktır, dedi.

Bünyamin Toka, ağaç katliamının ve yapılaşmanın hızla ilerlediğini ve Küçükkuyu'ya da ulaşacaklarını sözlerine ekledi. Bünyamin Toka'nın bu endişelerini Çanakkale yaşasın ya da yaşamasın pek çok doğasever de paylaşıyor.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Tarım Bakanlığı vatandaşı kandıranları açıkladı…
E-Bülten Kayıt
AYVALIK NÖBETÇİ ECZANELER

AYSUN ECZANESİ - (Kırım Aysun )
Altınova Mah. Cumhuriyet Cad. 2. Sok. 88/A (Pazar Yeri Karşısı) Ayvalık, Balıkesir
02663383033

DENİZ ECZANESİ - (Öztürk Naile Nurşin )
Küçükköy Mah. Maraşel Fevzi Çakmak Blv. 3 Akdoğan Apt. Sarımsaklı, Ayvalık, Balıkesir
02663241355

ETHEMİN ECZANESİ - (Öztolan İbrahim Ethem )
Fevzipaşa – Vehbibey Mah. Talatpaşa Cad. 46 Ayvalık, Balıkesir
02663121970

ARŞİV ARAMA