GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-11-2019 07:24

Ayvalık Belediye İşçilerinin Toplu İş Sözleşmesi Sevinci

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; Ayvalık Belediyesi ile Belediye-İş Sendikası arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı.

Ayvalık Belediye İşçilerinin Toplu İş Sözleşmesi Sevinci

Ayvalık Belediyesi’nde çalışan 156 kadrolu işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi kapsamında, 10 yıllık bir işçinin yevmiyesine 20 lira, 20 yıllık olan işçilere de günlük kıdemi ile birlikte 23 lira zam yapıldı. Sosyal hakların ortalama yüzde 17 civarında bir arttırıldığı, 2 yıllık toplu iş sözleşmesi Ayvalık Belediyesi’ne ait Orhan Peker Salonu’nda imzalandı.

 “ÖNEMLİ OLAN ÖDEYEBİLMEK”

Toplantıda; Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’in yanı sıra Mali İşlerden Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Karasu, Türk-İş bünyesindeki Belediye-İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Yüksel Özden, Balıkesir Şube Yöneticileri Metin Ayral ile Hüseyin Tuna, Belediye-İş Ayvalık Baştemsilcisi İsmail Yeniköylü ve Ayvalık Belediyesi’nin sendikalı işçileri hazır bulundu.

Toplantıda işçilere seslenen Belediye Başkanı Mesut Ergin, belediyenin mali koşulları çerçevesinde tüm imkânları zorlayarak, alınteri döken emekçileri memnun etmeye çalıştıklarını kaydetti.

Afaki rakamlar vaat edip de bu maaşları ödeyememenin sadece kendisini değil, tüm belediye çalışanlarını da üzeceğini savunan Başkan Ergin, “Bu yüzden de hem kurumumuzun menfaatlerini dikkate alarak, hem de çalışan arkadaşlarımızı mağdur etmeden, sizlerin memnuniyetlerinizi de dikkate alarak yaptığımız çalışma sonrasında böyle bir sözleşme ortaya çıktı.

Göreve geldiğimiz ilk günden bu yana seçim döneminde her defasında dile getirdiğimiz ‘Belediye bünyesindeki personelimiz önceliğimiz olacak’  şiarımızı yerine getirmeye çalışıyoruz. Mümkün olduğunca sizlerin maaşlarınızı günü gününe ödemeye çalışıyoruz.

İkramiyeler, sosyal haklar ve diğer haklarınızı da imkanım olsa hepsini yerine getirmeyi çok isterim ama bunu da belediyemizin mali durumu biraz daha olumlu koşullara ulaştığında yerine getireceğiz. Bundan hiç kimsenin en ufak şüphesi olmasın.” dedi.

“HALKIMIZA DAHA İYİ HİZMETİ VEREBİLMEK ADINA FARK YARATABİLMEMİZ LAZIM”

Ayvalık Belediyesi bünyesindeki tüm çalışanların ekonomik koşullarını iyileştirebilmek için çabalarının hız kesmeden süreceğinin mesajlarını veren Başkan Ergin, “Buna karşılık da biz, tüm personelimizden üzerlerine düşeni halkımıza hizmet olarak verebilmelerini bekliyoruz. Her fırsatta dile getirdiğim gibi, belediye olarak halkımıza en iyi hizmeti verebilmek için sadece belediye başkanı olmak yetmiyor.

Belediye Meclis üyesi olmak yetmiyor. Eğer başarılı bir ekip olacaksak, tüm personelimizle bunu gerçekleştirmemiz gerekiyor. İşçisinden memuruna kadar hepimiz bir olarak, tam bir bütünlük içerisinde olmak zorundayız. Bunun sonucunda da başarıyı daha fazla elde edebilmeyi istiyorsak da; normal görevlerimizin dışında da halkımıza daha iyi hizmeti verebilmek adına fark yaratabilmemiz lazım.

Bu noktada siz belediye çalışanlarımızdan yegane beklentilerim şudur; sizler belediyenin birer aynasısınız. Bu yüzden de sizlerin yapacağı her hareket ve davranış ve hatta görevini layıkıyla getirememek bizlere olumsuz yansıyacaktır. Bu yüzden de hepinizden bizlere laf getirmemenizdir. Burada hepiniz önce Ayvalık’ımız için çalışıyorsunuz. Bunu asla unutmayın. Sizden ricam budur.

Sonuçta, Ayvalık Belediyesi’nden bugüne kadar nice belediye başkanları ve nice çalışanlar geldi geçti. Gün gelecek ben belediye başkanlığı görevini tamamlayacağım, sizlerde emekli olacaksınız. İşte o dönemlerde, etrafınızda bulunanlara anlatacağınız güzel ve olumlu hatıralar olabilsin. Lütfen hepiniz bu bilinçle görevlerinizi yerine getirin. Kısacası ekmeğinizi hak edin. Benimde sizlerden tek beklentim budur” diye konuştu.

BELEDİYE-İŞ BALIKESİR ŞUBESİ BAŞKANI ÖZDEN MEMNUN

Toplantıda konuşan Belediye-İş Balıkesir Şube Başkanı Yüksel Özden de, Ayvalık Belediyesi’nin mevcut ekonomik koşullarını zorlayarak, verebileceğinin en üstünde zam miktarını işçilere vermiş olmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Belediyenin ekonomik durumunun daha iyi koşullarda olması halinde, personele daha da fazlasını verebileceğinden hiç kuşkusunun olmadığını belirten Yüksel Özden, “Ben geçmişte Mesut Başkan ile Küçükköy Belediye Başkanı olduğu dönemde de çalışmıştım. O yıllarda Küçükköy Belediyesi, tıpkı bugün Ayvalık Belediyesi’nin içinde bulunduğu olumsuz ekonomik koşullar içerisindeydi. Mesut beyin öncesindeki dönemde belediye bünyesindeki işçiler düzenli maaşlarını alamıyor ve sadece ekonomik olumsuzluklar nedeniyle bir çok personelin işine son veriliyordu.

Mesut beyin başkan seçilmesinin ardından, kendisiyle yine bugün olduğu gibi son derece zor geçen pazarlıkların ardından toplu iş sözleşmesi imzalamıştık. Ama daha sonra Sayın Başkan ile güzel çalışmalarımız oldu. Kısa bir zaman içerisinde Küçükköy Belediyesi işçi maaşlarını ve işçilerin içeride olan ikramiye alacaklarını rahatlıkla alır hale geldi. Bugün bakıyoruz, Ayvalık Belediyesi’ne seçildikten bu yana sadece 7 aylık bir süreçte işçilerimiz maaşlarını düzenli olarak almaya başladılar.

Oysa biz geçtiğimiz 7 yıl içerisinde belediye personeli olarak maaşlarımızı düzenli olarak alamıyor, içeride ikramiyelerimiz birikiyordu. Ama Mesut Başkan ve yönetimi sayesinde 7 aylık süreçte en azında maaşlarımızı zamanında alabilir duruma geldik. Bugün yine Mesut Ergin başkanlığındaki Ayvalık Belediyesi bünyesindeki sendikamız üyesi işçilere yıllık enflasyonun üzerinde çok da güzel bir artış sağlayarak bu toplu iş sözleşmesi sürecini tamamlamış oldu.” dedi.

SENDİKA BAŞKANI ÖZDEN’DEN İŞÇİLERE UYARI, “BİRİSİ YATAR, BİRİSİ BAKAR’ MİSALİ BİR ÇALIŞMA ŞEKLİNİ KESİNLİKLE İSTEMİYORUZ”

İşçilerin maaşlarını gününde ve zamanında alması halinde işine daha fazla sarılarak çalışıp, üreteceğini kaydeden Yüksel Özden, “Ama belediye bünyesinde sendikalı olmayan emekçilerimiz de var. Bu işçilerle kıyasladığında, sendikalı personelimizden daha da fazla emek harcayarak çalışmalarını istiyorum.

‘Birisi yatar, birisi bakar’ misali bir çalışma şeklini kesinlikle görmek istemiyoruz. Sendika başkanınız olarak sizlerden ricam; hile ile hurdayla hiçbir şey olmuyor. Biz çalışırsak, biz üretirsek sonuçta kazanan Ayvalık olacaktır. Ayvalık bizim Ayvalık’ımızdır. Ben Türkiye’nin bir çok yerini gezdim. Ayvalık gerçekten çok güzel bir ilçe…

Hep birlikte çalışırsak, Ayvalık Belediyesi’nin başkanından, kapıcısına kadar hep birlikte omuz omuza çabalarsak, bu birliktelikten güzel şeyler doğar diye düşünüyorum. İnşallah önümüzdeki 4 yıl süresince Mesut Başkan ve yönetimiyle birlikte çalışacağız. Daha da güzel koşulların yakalanacağına inanıyorum.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından toplu iş sözleşmesi imzalandı. İmza töreninin ardından Belediye-İş Balıkesir Şubesi Başkanı Yüksel Özden, Belediye Başkanı Mesut Ergin’e bir buket çiçek vererek teşekkür etti.

 

Kaynak: Suat Salgın

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Beşiktaş2044
 • 2Fenerbahçe2042
 • 3Galatasaray2039
 • 4Gaziantep FK2035
 • 5Alanyaspor2034
 • 6Trabzonspor2033
 • 7Hatayspor2032
 • 8Fatih Karagümrük2030
 • 9Yeni Malatyaspor2027
 • 10Antalyaspor2026
 • 11Göztepe2025
 • 12Kasımpaşa2025
 • 13Çaykur Rizespor2025
 • 14Sivasspor2024
 • 15Başakşehir FK2024
 • 16Konyaspor2023
 • 17Kayserispor2019
 • 18Gençlerbirliği2019
 • 19MKE Ankaragücü2018
 • 20BB Erzurumspor2017
 • 21Denizlispor2014
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Tarım Bakanlığı vatandaşı kandıranları açıkladı…
E-Bülten Kayıt
AYVALIK NÖBETÇİ ECZANELER

BİLGE ECZANESİ -
Altınova Mah. İnönü Cad. 97 Ayvalık, Balıkesir
02663382525

DENİZ ECZANESİ - (Öztürk Naile Nurşin )
Küçükköy Mah. Maraşel Fevzi Çakmak Blv. 3 Akdoğan Apt. Sarımsaklı, Ayvalık, Balıkesir
02663241355

IŞIL ECZANESİ - (Kafalı Işıl )
150 Evler Mah. Santral Cad. 2. Sok. 8/A (Sarı Zeybek Spor Tesisleri Karşısı) Ayvalık, Balıkesir
02663310775

ARŞİV ARAMA