GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-11-2019 20:10

10 Kasım Törenlerindeki Kareografinin Ardından Görevinden Alınan Okul Müdürü İçin Ayaklandılar

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; geçtiğimiz 10 Kasım Atatürk’ü Anma etkinliğinde okulda düzenlenen etkinlikte, bir kareografi nedeniyle görevden uzaklaştırılarak, hakkında soruşturma başlatılan Atatürk İlkokulu’nun başarılı müdürü Mustafa Karaman için geniş katılımlı bir basın açıklaması yapıldı.

10 Kasım Törenlerindeki Kareografinin Ardından Görevinden Alınan Okul Müdürü İçin Ayaklandılar

Ayvalık’ta ilçe merkezindeki Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen basın açıklamasına; Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, Eğitim-İş Ayvalık Temsilcisi Nahil Filiz, sendikanın Balıkesir genelindeki ilçelerindeki temsilcileri, CHP Ayvalık İlçe Başkanı Hüseyin Şalmanlı, minik öğrenciler ev kalabalık bir vatandaş topluluğu destek verdiler.

Sendika flamaları ve renkli görüntülerin yaşandığı basın açıklaması sırasında üzerinde Türk Bayrağı bulunan minik bir kız çocuğunun şirin tavırları sempati topladı.

Basın açıklamasının sunumunu yapan Eğitim-İş Ayvalık Temsilcisi Nahil Filiz, 10 Kasım’da düzenlenen etkinlikte bir kareografinin bahane edilerek  Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 10 Kasım Atatürk’ü anma programının  anlamından uzaklaştırılarak  pedogojik açıdan kabul edilemez bir algıya sebebiyet verdiği gerekçesiyle Atatürk İlköğretim Okulu Müdürü Mustafa Karaman’ın görevden alınmasından duyduğu üzüntüyü ifade etti.

Cumhuriyetin kimsesizlerin kimsesi olduğunu kaydeden Filiz, “Cumhuriyet’in kulu olmayacağız diyenlere sesleniyorum. Cumhuriyet hepimizi kul olmaktan çıkarıp vatandaş yapmıştır. Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ü utmayacağız, unutturmayacağız” ifadelerini kullandı.

“TÜRK ULUSU HER 10 KASIM’DA ATA’SINI ANMAKTADIR”

Nahil Filiz’in takdimi ile mikrofona gelen Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım da yaptığı açıklamada,  Türk Ulusu’nun her yıl 10 Kasım’da; emperyalist işgale karşı vermiş olduğu bağımsızlık ve özgürlük mücadelesiyle, işgal altındaki bütün ulusların umudu ve önderi olup,  yapmış olduğu devrimlerle bir ulusun küllerinden yeniden doğmasını başardığını, içinde bulunduğu çağın en çağdaş ve bağımsız devletini kurarak Türk Milleti’ne emanet eden büyük devrimci Mustafa Kemal Atatürk’ü anarak minnet duygularını dile getirdiğini hatırlattı.

Bu yıl da, 10 Kasım’da Atatürk’ün 81. ölüm yıldönümü nedeniyle ülke genelinde anma törenlerinin düzenlendiğini kaydeden Orhan Yıldırım, “Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tüm resmi ve özel kurumlarda da Milli Eğitim Temel Kanunu,  MEB’in mevzuat ve talimatları doğrultusunda anma törenleri yapılmıştır. Ancak; her 10 Kasım’da olduğu gibi bu yıl da Atatürk’ü; Türk Ulusunun hafızasından silmek isteyen bedhahlar, ülke genelinde anma törenleri üzerinden Atatürk’e ve hatırasına saldırılarını sürdürmüşlerdir.” dedi.

DİN EKSENLİ YAZAR MUSTAFA ARMAĞAN’A YÜKLENDİ

Yıldırım yaptığı açıklamada, “Mustafa Armağan adlı Atatürk düşmanı tarafından başlatılan karalama kampanyası, Cumhuriyet ve Atatürk düşmanlarının katılımıyla sosyal medyada, linç kampanyasına dönüştürülmüştür. Malum Sendika Genel Başkanı ve şube başkanlarının da katıldığı bu linç kampanyası, etkisini Milli Eğitim Bakanlığı üzerinde de göstermiştir.  MEB Atatürk düşmanlarının 10 Kasım Atatürk’ü anma törenleri üzerinden başlattığı bu saldırılardan, törenleri düzenleyen idareci ve öğretmenler hakkında soruşturma ya da doğrudan açığa alma görevi çıkarmıştır. Oysaki paylaşımlar; Atatürk’ü anmayı bile kabullenemeyen zihniyetin; okullarımızı, idareci, öğretmen ve öğrencilerimizi anma törenlerini bahane ederek hedef haline getirmekten kaçınmadığını gösteren saldırının kanıtlarıdır. Bu paylaşımları; yapılan anma törenlerinin genel akışı içerisinden amaçlarına hizmet edeceğini düşündükleri kesitleri alıp bir dini ritüel algısı ve suç unsuru oluşturma çabasının göstergesi olarak değerlendiriyoruz” savunusunda bulundu.

Eğitim-İş Genel Başkanı Yıldırım yaptığı açıklamada, “Kendileri de öğretmen olan malum sendikanın genel başkanı ve şube başkanlarının Başöğretmen Atatürk’ü anmak için düzenlenen törenlerden rahatsızlık duymasını anlamak mümkün değildir. Bu konuda toplumda Atatürk düşmanlığı oluşturmak ve Atatürk’e hakaret suçu işleyenler hakkında MEB ve savcıların gereğini yapması gerekirken, Okul müdürleri ve öğretmenleri hedef alması asıl amacın başka olduğunu düşündürmektedir. Balıkesir’de iki okulun yanı sıra, başka illerde de görülen açığa almalar ve soruşturmalar, bu amaca hizmetten başka ne olabilir?” diye sordu.

“YAŞANILAN DURUM KABUL EDİLEMEZ”

Balıkesir Ayvalık Atatürk Ortaokulu Müdürü; Mustafa Karaman’ın sorgusuz sualsiz, savunması dahi alınmadan faks emriyle açığa alınmasının kabul edilebilir bir durum olmadığını belirten Orhan Yıldırım, “MEB’nın bir an önce bu yanlıştan dönmesi gerekir. Aksi takdirde bu durumu Atatürk’ü anma ve anlatmakla görevli öğretmenler üzerinde bir baskı ve yıldırma çabası olarak algılayacağımızın bilinmesini isteriz.  Eğitim İş üyesi öğretmenler; Yüce Önder’in yaşamını, düşüncelerini, ilke ve devrimlerini tüm yönleriyle gelecek kuşaklara anlatmaya ve öğretmeye devam edecektir. İnanıyoruz ki Türk ulusu; çağdaş, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Cumhuriyetimizi sonsuza değin korumaya ve yaşatmaya kararlıdır. Cumhuriyet’in öğretmenleri, aynı kararlılıkla Atatürk ve Cumhuriyet devrimlerinin düşmanlarına karşı yılmadan mücadele edeceklerdir.” diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından kalabalık grup sessizce ve olaysız bir şekilde dağıldı.

 

Kaynak: Suat Salgın

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Alanyaspor26
 • 2Göztepe24
 • 3Beşiktaş24
 • 4Antalyaspor24
 • 5Fatih Karagümrük13
 • 6Galatasaray13
 • 7Hatayspor13
 • 8BB Erzurumspor13
 • 9Fenerbahçe13
 • 10Kayserispor23
 • 11Konyaspor11
 • 12Trabzonspor21
 • 13Gençlerbirliği21
 • 14Yeni Malatyaspor21
 • 15Denizlispor21
 • 16Çaykur Rizespor10
 • 17MKE Ankaragücü10
 • 18Kasımpaşa10
 • 19Gaziantep FK10
 • 20Başakşehir FK10
 • 21Sivasspor10
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Tarım Bakanlığı vatandaşı kandıranları açıkladı…
E-Bülten Kayıt
AYVALIK NÖBETÇİ ECZANELER

BİZİM ECZANESİ - (İdemen Mehmet Bülent )
Fevzipaşa – Vehbibey Mah. Cumhuriyet Meydanı Atatürk Blv. 138/A Vural Pasajı (İş Bankası Karşısı) Ayvalık, Balıkesir
02663122044

YAŞAR ECZANESİ - (Yaşar Haluk Nihat )
Altınova Mah. Atatürk Blv. Cumhuriyet Cad. 4/A Selimiye, Ayvalık, Balıkesir
02663383444

ZEYTİN ECZANESİ -
Küçükköy Mah. Cumhuriyet Blv. 12/A Güneş Apt. Ayvalık, Balıkesir
02663242884

ASLI ECZANESİ - (Arslan Aslı )
Altınova Mah. Cumhuriyet Cad. 142/A Selimiye, Ayvalık, Balıkesir
02663381132

DENİZ ECZANESİ - (Öztürk Naile Nurşin )
Küçükköy Mah. Maraşel Fevzi Çakmak Blv. 3 Akdoğan Apt. Sarımsaklı, Ayvalık, Balıkesir
02663241355

SEVİ ECZANESİ - (Kılıç Sema )
Ali Çetinkaya Mah. Abdi İpekçi Cad. 5 Ayvalık, Balıkesir
02663310862

ARŞİV ARAMA