GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-11-2019 09:51   Güncelleme : 26-11-2019 09:56

Ayvalık’ta Kadına Şiddete Karşı Anlamlı Eylem

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslar arası Mücadele Günü nedeniyle Kadının Sosyal Hayatını Araştırma ve İnceleme Derneği (KASAİD) bünyesindeki kadınlar, ilçe merkezindeki Cumhuriyet Meydanı’nda bir basın açıklaması etkinliği düzenledi.

Ayvalık’ta Kadına Şiddete Karşı Anlamlı Eylem

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Demokrat Parti Ayvalık İlçe Başkanı Hüseyin Özdemir, Belediye Meclis Üyesi Tülay Çankaya, belediye daire amirleri, KASAİD‘li kadınlar ve kalabalık bir vatandaş topluluğunun hazır bulunduğu basın açıklaması etkinliğinde kadına şiddete hayır yazılı bir panoya protokol üyeleri tarafından el izleri bırakıldı.

Basın açıklamasını seslendiren KASAİD Ayvalık Şube Başkanı Filiz Karayelli, “Türkiye’de kadına yönelik şiddet, başta gerek aile eğitimi, gerekse okul eğitiminde toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda yapılan yanlışlıklar olmak üzere; iktidarın söylemleri, mahkemelerde çeşitli bahanelerle uygulanan indirimler, cezasızlık, savaş ve militarist politikalar, medyada yer alan programlar ile yine medyada kullanılan dil nedeniyle katlanarak artan bir seyir izliyor. Çok vahimdir ki; Bianet verilerine göre Türkiye’de erkekler 2019’un ilk 10 ayında en az 284 kadını öldürdü” dedi.

Sık sık “Kadına uzanan eller kırılsın” ve “Tacize, tecavüze, istismara son”, “İstanbul Sözleşmesini uygula, Bizi Yaşama Bağla”, “6284 hayat kurtarır”, “Şiddetsiz yaşamak hakkımız” gibi sloganlarının atıldığı toplantıda açıklamalarını sürdüren Filiz Karayelli, “Bu verilere karşın İktidar;  İstanbul Sözleşmesi ve hayati önem taşıyan 6284sayılı kanunu tam olarak uygulamadığı gibi İstanbul sözleşmesini aileyi dağıtan bir sözleşme olarak hedef göstermektedir. Şiddetin boyutları ortadayken, İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmaması ve yine sahte din insanları ve tarikatların kadınları birey olmaktan öte gören zihniyetlerinin yansımasıyla şiddet artarak devam ediyor.

Sadece kadına yönelik değil çocuğa yönelik de her türlü şiddetin yaşandığını, Adalet Bakanlığı’nın Türkiye’deki çocuk istismarı verilerine ulaşımı engellediğini görüyoruz. “Türkiye’de  istismar vakalarıyla ilgili rakamlar, sivil toplum örgütlerinin verdiği rakamlardır. Adalet Bakanlığı veya Aile Bakanlığı’nın herhangi bir veri bankası yoktur   “Türkiye’yi uygulayacağı politikalarla şiddetten arındırması mümkün olan hükümete sesleniyoruz ve diyoruz ki; şiddetsiz bir Türkiye yaratmak mümkün.  Bu ülkede kadın kırmızı ruj sürdüğü için tecavüz eden şahsa ‘tahrik indirimi’, fail kravat taktığı için iyi hal indirimi verildi. Türkiye’de sivil toplum olarak bütün bunlara ve dayatılan sınırlara rağmen sınırları aşan kadınların yılmadan mücadele ettiğini görüyoruz. Mücadele kazandırır öyleyse Mücadeleye devam” ifadelerini kullandı.

 Mücadelelerinde çözüm yollarını da gösterdiklerini belirten Filiz Karayelli, “Türkiye’de başta Toplumsal Cinsiyet Eşitliği tanımı yanlış anlaşılmakta ve eşcinsellikle bir tutularak bazı spekülasyonlara yol açmaktadır. Öncelikle anlamının açıklık kazanması ve doğru ifade edilmesi çok önemlidir. Kadın cinayetleri davalarında STK’larının, müdahillik konusunda başvurularının kabul görmemesi Istanbul Sözleşmesine aykırıdır. Bu tutum düzeltilmelidir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının avukat yetersizliği nedeniyle kadın cinayetleri davalarını takipte zorluklar yaşanmaktadır.

Kadınlara şiddet durumlarında hakimlerin tedbir kararlarının 10 güne indirilmesi yanlıştır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının kadınlar aleyhine yapılacak yasal değişiklikler söylemleri karşısında  sessizliğini koruması  rahatsızlık oluşturmaktadır. Nafaka konusunda yasada değişiklik yerine araştırma ile sorunların içeride yönetmelikle düzenlenmesi ve asıl tahsil edilemeyen Nafaka konusuna çözüm üretilmesi gerekmektedir. 18 Yaş altı evlilik suç iken mecliste erken yaş evlilikleri konusunun konuşuluyor olması sakıncalıdır. Bu konuda af kabul edilemez. Şiddet nedeniyle boşanma davası süren yada boşanmış kişilerin yani kökeninde şiddet olan kişilerin dosyalarının uzlaşmaya gönderilmesi yanlıştır.

Aile adı altındaki bakanlık kadın sorunlarını çözmek ve kadına yönelik şiddeti önleyici politikalar üretmek için yeterli değildir. Doğrudan Kadın Bakanlığı kurulmalıdır. Halkımız çocuklarına şiddet uygulamamalı, şiddete duyarsız kalmamalı, göz yummayıp, sessiz kalmamalıdır. Bir kez daha söylüyoruz; krize, şiddete ve eşitsizliğe karşı gücümüz birliğimizdir. Bu ülke kadınların yakıldığı, çocukların tecavüze uğradığı bir ülke olmayacak. Krize, şiddete ve eşitsizliğe karşı gücümüz kadınların birlikteliğidir.

Kadınlara yönelik çalışmalar yapan derneğimizin bağlı olduğu Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’nun şiddeti önlemek için yönettiği 0549 656 69 69 numaralı  ‘Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı’ vardır. Bu telefon numarası 2007’den itibaren 12 senedir Türkiye’deki tüm illerden ve 23 farklı ülkeden 63 bin 738 kez aranmıştır. Ekim 2019 ayında ise bu telefonu 1257 kişi aramıştır. İşte böylesine önemli olan bu telefon hattını Ayvalık Belediye Başkanımız Mesut Ergin Kasaid Ayvalık olarak önerimizi değerlendirerek bazı bilboardlarda halkımızın bilgisine sunmuştur. Bu her zaman lazım olabilecek bu hattı hepimizin bilmesi ve konuya farkındalık adına önemlidir.

Belediye Başkanımızın Kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda bununla yetinmeyip, çalışmalarına devam edeceğine inanıyor, tüm kadınlarımız ve Federasyon başkanımız Canan Güllü adına kendisine çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu

BELEDİYE BAŞKANI MESUT ERGİN’DEN ANLAMLI SÖZLER

Basın açıklaması toplantısında konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin ise; Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gününde, kadın ve kız çocuklarına yönelik şiddeti sona erdirmeye çalışılacağının teyidi için düzenlene toplantıda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Kadın ve kız çocuklarına yönelik şiddetin dünya genelinde en yaygın ve yıkıcı insan hakları ihlallerinden birisi olduğuna ve dünyadaki kadın ve çocukların üçte birinin hayatlarının bir noktasında şiddete maruz kaldığının tahmin edildiğini vurgulayan Başkan Ergin, “Her gün haberlerde izliyor gazetelerde okuyoruz ve maalesef bu şiddetlerin gün geçtikçe artmaya devam ettiğine şahit oluyoruz. Kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddet her yerde olmaktadır. Evde, işte, okullarda ve üniversitelerde, sokakta, toplu taşımada ve çevrimiçi ortamlarda. Kadınlar ve çocuklar temel eğitim ve çalışma haklarından mahrum edilerek psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kalmaktadır. Bu, her kadının başına gelebilir ancak asla normal ve kabul edilebilir bir şey değildir. Kadınların ruh halini derinden etkiler hatta topluma tam anlamıyla katılımını engeller.” dedi.

Belediye Başkanı Ergin yaptığı açıklamada, “Oysa kadının ve çocuğun olmadığı bir toplum, sevgiden, iyilikten, güzellikten yoksun bir toplumdur. Böyle bir toplumda ilerleme ve gelişme düşünülemez. Bu nedenle, şiddete karşı, hepimiz hayır deme, şiddet veya taciz eylemlerini açıkça reddetme ve kurbanların yanında olma sorumluluğunu taşıyoruz. Ayvalık Belediyesi olarak bu sorumluluğun bilinciyle hareket ederek;  Türkiye’nin hemen hemen her yerinde olduğu gibi, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’nun ‘Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı’ afişi Ayvalık ‘da da billboard da yerini aldı.

Bu önemli proje ile bizi buluşturan KASAİD ‘e,  dernek başkanı Sayın Filiz Karayelli nezdinde teşekkür ederim. Şiddetsiz bir hayat için, şiddete dur demek için bugün burada olan herkese de ayrıca yürekten teşekkür ederim. Şiddet içermeyen bir hayat vazgeçilmez bir temel haktır: kadın ve kız çocuklarını özgürlükten mahrum etmek, dünyayı özgürlükten mahrum etmek demektir. Bu düşünceyle de sözlerimi net bir şekilde bitirmek istiyorum. Şiddete hayır…” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Suat Salgın

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Beşiktaş1941
 • 2Fenerbahçe1939
 • 3Galatasaray1936
 • 4Gaziantep FK1934
 • 5Trabzonspor2033
 • 6Alanyaspor1931
 • 7Hatayspor1931
 • 8Fatih Karagümrük1927
 • 9Yeni Malatyaspor1927
 • 10Göztepe1925
 • 11Antalyaspor1925
 • 12Sivasspor1924
 • 13Çaykur Rizespor1924
 • 14Başakşehir FK1923
 • 15Konyaspor1922
 • 16Kasımpaşa1922
 • 17Kayserispor1919
 • 18Gençlerbirliği2019
 • 19MKE Ankaragücü1918
 • 20BB Erzurumspor2017
 • 21Denizlispor1914
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Tarım Bakanlığı vatandaşı kandıranları açıkladı…
E-Bülten Kayıt
AYVALIK NÖBETÇİ ECZANELER

ARŞİV ARAMA