KÜLTÜR SANAT
Giriş Tarihi : 26-11-2019 10:02   Güncelleme : 26-11-2019 10:06

Yazar Recai Şeyhoğlu’ndan İki Kitap

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde Yazar Recai Şeyhoğlu bugüne kadar yazdığı onlarca kitap serisine iki kitap daha ekledi.

Yazar Recai Şeyhoğlu’ndan İki Kitap

Annesi Rasime Şeyhoğlu ile birlikte bugüne kadar Türkiye’nin dört bir yanı ile uluslar arasında kurduğu 40’a yakın Kütüphaneler Zincirleriyle de tanınan Yazar Recai Şeyhoğlu; son bir buçuk yılını günde 7  gazete okuyarak, kuyumcu titizliğiyle haberleri tarayarak bir Türkiye fotoğrafı çıkarıp,  “Tablo ve Ressam” ve  “Hayata Dair” isimli iki kitap daha yayınladı.

Bugüne kadar 28. kitabını yazan adlı Recai Şeyhoğlu, 27. kitabında Türkiye’nin son 17 yılını büyüteç altına alarak, bir bakıma ülkesiyle çağına tanıklıkta bulunmuş.

‘Yazar çağının tanığıdır’ sözünü pusulası bilen Recai Şeyhoğlu, bu kitabında; sayıştay raporlarını, hangi şöhret sahiplerinin askerlik yapmadıklarını, İstanbul’a yapılan yeni havalimanı inşaatını, Abdülhamit gerçeğini, bizdeki Suudi aşkını, köy okullarının neden kapandığını, makam aracı saltanatını, belediyelerdeki savurganlığı ve yolsuzlukları, Akkuzulu’daki linç girişimini, İstanbul yerel seçimini, kadın cinayetlerini, çocuk tacizleri, diyanet işleri başkanlığının bütçesini, savurganlığını bir bir ele almış.

Atamalardaki kayırmacılığı, garip tren kazalarını ve şaibeli diploma konusunu ele alan Şeyhoğlu, kitabı için ‘ Akademisyenler, sosyologlar, gazeteciler ve siyasetçiler için kitabım bir başucu kitabı/ başvuru kaynağıdır. ‘ diyor.

İstatistiki bilgiler, anket sonuçları ve  sayıştay raporlarıyla  sahici bir dosya hazırladığını söyleyen Şeyhoğlu’nun kitabına  iki İzmir milletvekili önsöz yazmış. Arka kapak yazısını da gazeteci Öcal Uluç yazmış.

Yazdıklarını okuyup gözden geçirmeleri için can dostları olan Hakkı Ülkü,  Tufan Erbarıştıran, Engin Önen, Avram Ventura’ya  verip onların görüşlerini de aldıktan sonra  şair- yazar Mehmet Atilla’nın editörlüğü sonrası yayınevine göndermiş.

Brüksel’deki  gazeteci- Yazar Doğan Özgüden’in de önsöz yazdığı kitap Cinius Yayınları tarafından basılmış.

Siyasal analiz diyebileceğimiz türde yazılmış olan kitap, İzmir’de Yavuz Kitabevi vitrininde yerini aldı bile.

İyi yurttaş, sorumlu birey, ülkesinde olup biten her şeyden sorumludur diyen Şeyhoğlu, Sartre gibi şöyle diyor: ” Yazarın asıl işi göstermek, kanıtlamak, aldatmacaları ortaya çıkarmak, masalları putları küçük bir eleştiri banyosunda çözündürmektir. Ben bunu yapmaya çalıştım.”

“Hayata Dair “adlı kitabın ise  yazarın Yenigün gazetesindeki, ajans bakırçay’daki ve Bolmedya’da yayımlanmış yazılarından oluştuğu öğrenildi.

 

Kaynak: Suat Salgın

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Tarım Bakanlığı vatandaşı kandıranları açıkladı…
E-Bülten Kayıt
AYVALIK NÖBETÇİ ECZANELER

AYSUN ECZANESİ - (Kırım Aysun )
Altınova Mah. Cumhuriyet Cad. 2. Sok. 88/A (Pazar Yeri Karşısı) Ayvalık, Balıkesir
02663383033

DENİZ ECZANESİ - (Öztürk Naile Nurşin )
Küçükköy Mah. Maraşel Fevzi Çakmak Blv. 3 Akdoğan Apt. Sarımsaklı, Ayvalık, Balıkesir
02663241355

ETHEMİN ECZANESİ - (Öztolan İbrahim Ethem )
Fevzipaşa – Vehbibey Mah. Talatpaşa Cad. 46 Ayvalık, Balıkesir
02663121970

ARŞİV ARAMA