GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-12-2019 20:53

Ayvalık’ta Tabiat Parkı Parsel Parsel Kiralanıyor mu ?

Türkiye’nin en büyük yüzölçümlü doğal parkı konumundaki Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nda bazı bölümlerin kiraya verilmeye başlanılmasına Ayvalık Tabiat Platformu’ndan sert bir açıklama yapıldı.

Ayvalık’ta Tabiat Parkı Parsel Parsel Kiralanıyor mu ?

Ayvalık Tabiat Parkı Platformu tarafından yapılan açıklamada, “Ortunç Koyu ve tüm kıyılar Ayvalık halkına aittir” vurgusunda bulunuldu.

Açıklamada, “Ayvalık’ın en güzel koylarının halkın elinden alınacağını öğrenmiş bulunuyoruz. Ayvalık Adaları Tabiat Parkı içinde bulunan ‘Ortunç Koyu’ olarak bilinen Bahçealtı, Pateriça’da 1. ve 2. Köyler, Hakkıbey Yarımadası’nda Kumru Burnu ve Ceylan Sitesi Koyu gibi halkın serbestçe denize girdiği koylar ve plajlarda günübirlik tesisler yapılacak” savununda bulunuldu.

İşaretlemelerin ve ölçümlerin tamamlandığı, ihale sürecine girildiği bilgisinin kendilerine ulaşıldığının belirtildiği açıklamada, “ Yetkili makamlar tarafından da yalanlanmayan bu bilgi bizlerde, Tabiat Parkı’nın bireysel çıkarlar ve rant planlarına ne kadar kolay kurban edilebildiği düşüncesini uyandırdı. Yaklaşık 54 km uzunluğundaki Ayvalık kıyılarının nasıl korunacağı ve nasıl kullanılacağı, hepimizi ilgilendiren çok önemli bir konudur.

Bir süre önce bazı kişilerin; ‘iki koyu kiraladım, seneye etrafını çevireceğim ve tesis yapacağım’ demesi sadece ileride yapmayı planladığı kanunsuz uygulamalar için o tarihte zemin hazırlama ve meşruiyet oluşturma çabasıydı. Anayasa’nın 43. maddesi ile başlayıp, Kıyı kanunu ve bağlı yönetmelikler ile devam eden mevzuat bütünü, öncelikle kıyı alanlarının kamuya ait olduğunu, bu alanlarda mülkiyet oluşturulamayacağını ve herkesin serbestçe kullanımına açık olması gerektiğini düzenler. Ardından da, eğer bir kullanım ya da yönetim düzenleme gereği varsa, bunun ancak kamu yararına çalışan kurumlar tarafından yapılabileceğini söyler. Bu yasal önceliklerin gereği olarak, Ayvalık kıyılarının yönetilmesi konusunun, öncelikle ilçemiz ve genelde kamu yararı gözetilecek şekilde değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Kıyı Kanunu’nun 13. maddesi, Belediye sınırları içinde Kanun uygulamalarının kontrol sorumluluğunu Belediyelere vermektedir. Yani, kıyılarda oluşacak her türlü yasadışı müdahaleyi takip ve kontrol sorumluluğu Belediyelerdedir. Bu düzenlemelerin sonucu olarak, Belediyelerimizin kıyılarımızın yönetiminde çok önemli bir aktör olduğu kuşkusuzdur ve yerinden yönetim ilkesi de ancak böyle gerçekleşir” denildi.

“KIYILAR HALKINDIR, İŞGAL EDİLEMEZ”

Açıklamada, “Ayvalık Tabiat Platformu olarak; Deniz temizliği ve doğal zenginliğiyle Ayvalık Halkı’nın nefes alabildiği tüm plajların ve koyların,  tel örgülerle çevrilmeden, giriş kapısı yapılmadan, giriş ücreti alınmadan halkın kullanımına bırakılmasının yanı sıra;

– Kıyılarımızın ve ayrılmaz parçası olan doğamızın, hepimizin ortak varlığı olduğu unutulmadan korunmasını ve tüm halkımız tarafından serbestçe kullanılmasını,

– Ayvalık’ın büyük bölümünün doğal sit alanlarından oluştuğu göz önünde bulundurularak, koruma-imar hukukuna ve kamunun yararına uygun biçimde kullanılması gerektiğini,

-Bu ve benzeri bölgelerin kirliliğe ve yangın riskine karşı sürekli kontrol edilmesini ve uyarıcı, bilgilendirici tabelalarla donatılmasını,

– Doğamızın ve tarihimizin talan edilmesinin kabul edilemez olduğunu, Temel ilkeler sayıyoruz.

Bodrum, Çeşme, Kuşadası vb kıyılarında olduğu gibi, kıyılarımızın rant yaratma aracı olarak görülmesini; bu yaklaşımla kullanılarak yok edilmesini ve Ayvalık’ta kıyılarımızın hukuksuz bu kötü örneklere benzemesini kabul etmiyoruz. Korumaya çalıştığımız şey, tüm Ayvalıklıların ve daha geniş bir halk kesiminin ortak yararıdır. Kıyılarımızın tahsis ve emanet edileceği kuruluş, kâr amaçlı işletmeyi gözeten şirketler ve benzerleri olamaz. Ayvalık Tabiat Platformu olarak, kıyılarımızın sadece parası olanların değil, hiçbir ayrım olmaksızın, tüm halkımız tarafından eşitlik içinde serbestçe kullanımı için gereken her şeyi yapmaya kararlı olduğumuzu, tüm Ayvalıklılara ve kamuoyuna saygı ile duyururuz. Kıyılar halkındır, işgal edilemez” denildi.

 

Kaynak: Suat Salgın

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Sivasspor 40 18
 • 2 İstanbul Başakşehir 36 18
 • 3 Trabzonspor 35 18
 • 4 Fenerbahçe 34 18
 • 5 Alanyaspor 32 18
 • 6 Galatasaray 30 18
 • 7 Beşiktaş 30 18
 • 8 Göztepe 26 18
 • 9 Yeni Malatyaspor 24 18
 • 10 Gaziantep FK 24 18
 • 11 Denizlispor 22 18
 • 12 Çaykur Rizespor 20 17
 • 13 Gençlerbirliği 18 17
 • 14 Konyaspor 18 18
 • 15 Kasımpaşa 15 18
 • 16 Antalyaspor 14 18
 • 17 MKE Ankaragücü 12 18
 • 18 Kayserispor 10 18
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Tarım Bakanlığı vatandaşı kandıranları açıkladı…
E-Bülten Kayıt
AYVALIK NÖBETÇİ ECZANELER

ASLI ECZANESİ - (Arslan Aslı )
Altınova Mah. Cumhuriyet Cad. 142/A Selimiye, Ayvalık, Balıkesir
02663381132

GÜLER ECZANESİ - (Kösedağ Güler )
Ali Çetinkaya Mah. Muammer Aksoy Cad. 2 Ayvalık, Balıkesir
02663310280

YENİ EROL ECZANESİ - (Erol Refika )
Küçükköy Mah. Maraşel Fevzi Çakmak Blv. 6 Birlik Apt. D:2 (Eva Kozmetik Yanı) Sarımsaklı, Ayvalık, Balıkesir
02663244345

ARŞİV ARAMA