GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-12-2019 09:32

Tabiat Parklarının Kiralanması Planına Çevreci Blokajı

AK Parti, Türkiye’deki tüm tabiat ve milli parklar başta olmak üzere orman alanları ile Hazine arazilerinin 49 veya 29 yıllığına kiralanmasına yönelik eleştirilerin arttığı bir dönemde “radikal” bir düzenlemeye gitti.

Tabiat Parklarının Kiralanması Planına Çevreci Blokajı

TBMM’ye sunulan teklife göre;  AK Parti milletvekillerinin imzasıyla TBMM’ye sunulan, bugün Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, 21 Aralık Cumartesi günü de Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmesi beklenen “torba teklif” kabul edilerek kanunlaştı.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tabiat parkı ve milli parklarda 29 yıl süreyle yatırımcılara kiraya verilen kampingler ve günübirlik tesisler ile konaklama unsuru içeren mesire yerlerinin uzatılan süreler dahil toplam süreleri, yeni sözleşmenin düzenlendiği talihten itibaren 20 yılı geçemeyecek.

Kayak tesislerinin olduğu yerlerde teleferik, telesiyej gibi mekanik tesis hatlarının kira süresi, yatırım maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle 20 yıl kısıtlamasının dışında olacak.,Bu kapsam da; Ayvalık Adaları Tabiat parkında Uzun devreli gelişme planında yer alan 2.4 ve 5 no.lu günübirlik tesis alanları yeni yılda kapalı zarf usulü ile ihaleye verileceği öğrenildi.

PLAN ÇEVRECİLERİ HAREKETE GEÇİRDİ

AK Parti’nin bu hamlesine çevrecilerden de tepki gecikmedi.5 yıldır rafta bekleyen Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Ulusal Stratejisi (taslak)için bakanlık harekete geçti.

Bu kapsamda, Türkiye Tabiatını Koruma Derneği’nin Ayvalık Temsilcisi Bülent Özgen muhabirimize yaptığı açıklamada, 2009-2014 yılları arasında ‘Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi’   final raporunda belirtilen biyolojik zenginlikle ilgili önerilere ilişkin Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından bugüne kadar hiçbir tedbir alınmadığı gibi,  05.02.2019 tarihli yazılarında da final raporun sonuç bölümünde belirtilen hususların yerine getirilmesini, 2019 yılı yatırım iş programı doğrultusunda devam edileceği belirtilse de, bugüne kadar somut bir işlem yapılmadığını söyledi.

Söz konusu zenginliğin Ayvalık Adaları Tabiat Parkı sınırının dışında kaldığını anlatan Bülent Özgen, defalarca yazdığı dilekçelere karşın Tarım ve Orman Bakanlığı’nın soyut cümlelerle konuyu idare ettiğini savunarak, “Konuyu 5 yıldan beri aralıksız takip ediyorum. En son Ankara’ya gittiğim de, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Genel Müdür Yardımcısı Mustafa bey ile görüşmüştüm. Genel Müdürü yardımcısı ile yaptığım görüşme sonucunda yazdığım dilekçede; Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesinde tespit edilen biyolojik zenginliğinin olduğu alanın ‘Özel Koruma Alanı olarak ilan edilmesini, Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Ulusal Stratejisi taslağının onaylanmasını talep ettim.

Çünkü gerek iklim değişikliği gerekse insan baskısı yüzünden, bilinçsiz avcılık ve tur gemileri nedeniyle, Dünyaca ünlü sadece Ayvalık’ta bulunan ‘Kızıl Mercanların’  yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını belirttim. Ayrıca 672 endemik bitkinin, bu tedbirsizlik ve kıyı yönetim planının olmaması nedeniyle yok olabileceğini izah ettim. Ayvalık’ta Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, İl Tarım Müdürlüğü Balıkesir ve Çanakkale Argıda Derneği işbirliği ile hazırlanan projeden haberlerinin olmadığı belirtildi.

Önümüzdeki günlerde dilekçe ile bu projeden Çevre ve Şehircilik Bakanlığına göndererek bilgi vereceğim. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Bey; Talebim üzerine ‘Neden bunlar bugüne kaldı; denilerek konu hakkında hazırlık yapılmasını, hazırlanacak dosyanın da Çevre ve Şehircilik Bakanı’na da imzalatılmasının da söz konusu olabileceğini belirtti. Gerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Bey ve gerek Şube Müdürü Emrah Bey böyle bir talebe karşı bizlerde elimizde geleni yapacaklarını belirterek son derece yapıcı davrandılar.” dedi.

Bakanlığa verdiği dilekçe hakkında Ayvalık Belediyesine de bilgilendirdiğini belirten Bülent Özgen, “Dilekçem bakanlığa ulaşmış. Yılbaşından sonra harekete geçeceklermiş. En azından eskisi gibi olmayacak. Raflarda 5 yıldan beri bekleyen Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Ulusal Stratejisi taslağı onaylanırsa, tedbir konusunda Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nda da çok şey değişecektir” ifadelerini kullandı.

ÇEVRECİLERİN TALEPLERİ

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği’nin Ayvalık Temsilcisi Bülent Özgen’in bakanlığa verdiği dilekçede; Türkiye’nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Ulusal Stratejisinin imzalanmasını,  “Beş ÖÇK Bölgesi’nde ve Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nda hassas alanların ve kullanım alanlarının (mutlak koruma zonu, tampon bölge vb.) tanımlanması, Mevcut Deniz ve Kıyı Koruma Alanlarının daha etkin yönetimi hususunda il müdürlükleri bünyesinde yer alan Tabiat Varlıklarını Koruma (TVK) Şube Müdürlüklerinde kapasite artırımı sağlayacağı belirtildi.

Deniz ve Kıyı Koruma Alanlarının sürdürülebilir finansmanı için gerekli sistemler de oluşturulacaktır. Kurumlar arası koordinasyon yapılarını güçlendirecektir. Projeden kazanılan deneyimlerle Kurumlar ve diğer ilgi grupları, denizel biyolojik çeşitliliğe yönelik hem karasal hem de deniz kaynaklı tehditlere etkin müdahale edebilecektir.

Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Ulusal Strateji ve Eylem Planı hazırlanacaktır. Deniz ve Kıyı Koruma Alanları sisteminin sürdürülebilirliği sağlanacak, mevcut durumdaki değişimlerle beraber uzun vadede denizel biyolojik çeşitlilik üzerindeki olumlu etkiler projenin tamamlanmasından sonra da devam edecektir” şeklinde olduğu öğrenildi.

 

Kaynak: Suat Salgın

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Beşiktaş1735
 • 2Fenerbahçe1735
 • 3Gaziantep FK1834
 • 4Galatasaray1733
 • 5Alanyaspor1830
 • 6Hatayspor1728
 • 7Fatih Karagümrük1827
 • 8Trabzonspor1827
 • 9Antalyaspor1925
 • 10Sivasspor1823
 • 11Başakşehir FK1823
 • 12Konyaspor1822
 • 13Göztepe1822
 • 14Kasımpaşa1722
 • 15Yeni Malatyaspor1721
 • 16Çaykur Rizespor1721
 • 17Gençlerbirliği1819
 • 18Kayserispor1816
 • 19MKE Ankaragücü1715
 • 20Denizlispor1714
 • 21BB Erzurumspor1813
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Tarım Bakanlığı vatandaşı kandıranları açıkladı…
E-Bülten Kayıt
AYVALIK NÖBETÇİ ECZANELER

CAN ECZANESİ - (Gezgin Mehmet )
Ali Çetinkaya Mah. Onursal Cad. Özer Sitesi Ayvalık, Balıkesir
02663313185

DENİZ ECZANESİ - (Öztürk Naile Nurşin )
Küçükköy Mah. Maraşel Fevzi Çakmak Blv. 3 Akdoğan Apt. Sarımsaklı, Ayvalık, Balıkesir
02663241355

YAŞAR ECZANESİ - (Yaşar Haluk Nihat )
Altınova Mah. Atatürk Blv. Cumhuriyet Cad. 4/A Selimiye, Ayvalık, Balıkesir
02663383444

ARŞİV ARAMA