KÜLTÜR SANAT
Giriş Tarihi : 22-05-2020 13:27

Sinema salonlarında koronavirüs ayarı

Koronavirüs salgını sinema sektörünü de etkiledi. Sinema salonları açıldığında, izleyici ve seans sayılarının azaltılması, film aralarının kaldırılması, büfelerin kapatılması gibi bir hayli farklık gündeme gelecek.

Sinema salonlarında koronavirüs ayarı

Salgınla mücadelede dahilinde İçişleri Bakanlığı’nın mart ayında yayımladığı genelgeyle 444 sinema salonu geçici müddetliğine hizmete ara verdi.

O günden bu yana beyaz perdeye hiçbir film yansıtılmadığı gibi sinema salonu işletmecileri de eylül ayına kadar salonların açılacağını öngörmüyor.

Sinema sektöründe alınabilecek tedbirleri, yaşanabilecek farklıkları ve sürecin nasıl ilerleyeceğini Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği (SİSAY) Başkanı İrfan Demirkol TRT Haber’e anlattı.

“En erken eylül ayında kapıları açabiliriz”

Alışveriş merkezleri hizmet vermeye başlasa da sinema salonları için aynı vaziyet mevzubahis değil. Kapama kararında olduğu gibi tekrar açılma kararını da Sıhhat Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Bilim Heyeti'nun ortak görüşüyle alınacağının vurgulayan Demirkol şunları söyledi:

“Olası bir açılma kararında hem personel hem de seyirci ihtiyaç duyulan bütün tedbirleri alacak, şu anda başka sektörlerde de uygulanan hijyen kaidelerine uyulacak. Personel için eldiven, maske kullanımıyla beraber sosyal mesafeye dikkat edilecek, ateş ölçümü yapılacak. Seyirci de bu kaidelere uyacak. Fakat şu mesele var; maskeyle girilmesi, ateş ölçülmesi seyirciyi korkutan bir şey bize göre. Seyirci böyle bir ortama girmek istemeyebilir. Biz tamamiyle bunların geçmesini istiyoruz aslında. Onun için eylül ayından önce sinemaların açılmaması gerektiğini, tamamen salgının geçmiş olması gerektiğini düşünüyoruz."

Sinema salonlarındaki oturma düzenlerinde de farklık olabileceğini belirten Demirkol sözlerine şöyle devam etti:

“Bu konu ile ilgili son kararı sıhhat heyetleri izah edecektir muhtemelen ancak bize göre sosyal mesafe kaidenine uyularak, aralarda boş koltuk bırakılarak seyirciler oturtulacak. Sözgelimi 100 kişilik salona vasati 30-40 seyirci alınmalı. 50 kişiden fazla seyirci alınmamalı, bizim görüşümüz bu” diye konuştu.

Seanslar azalacak

Demirkol’a göre yoğun talep gören bir film vizyona girdiğinde, gelen öğrenci göre o film kalabalık salonlar yerine daha fazla salonda gösterime girecek ve izleyici bu şekilde diğer salonlara ayrılacak. Böylelikle bir salondaki izleyici sayısı daha az tutulacak. Gün içindeki toplam seans sayısında da farklık öngördüklerinin vurgulayan İrfan Demirkol, şunları söyledi:

“Bir salonda günde 5 seans varsa bu sayıyı 4’e düşüreceğiz. Sıkışık sıkışık seanslara gerek olduğunu düşünmüyoruz. Bu sayede seanslar arasındaki müddet uzayacak ve bu müddette de salonda hiçbir etkinlik olmayacak. Işıklar kapatılacak, temizlik yapılacak ve havalandırılacak. Yeni seans için en erken 1 saat sonra açılacak o salon.”

Patlamış mısıra bir müddet ara

Seans sayısının azaltılmasının yanı sıra genelde 10 dakika olan film aralarının da kaldırılabileceğini belirten Demirkol, bir müddet büfe hizmetinde de farklıklar olabileceğini belirtti:

“10 dakikalık film araları kalkabilir, gerek yok. Büfeler kapalı olur, büfeleri ben de dahil olmak üzere açmayı düşünmüyoruz. Patlamış mısır dahil açık yiyecek ve içecek olmaz, hazır jetonlu makinalar kullanılabilir büfeler yerine. Sunulan ürünler yalnızca kapalı ambalajında ürünler olabilir. Bunlar başka sektörlerde de uygulanan bizlerin de üzerine konuştuğumuz üzerine düşündüğümüz muhtemelen vaziyetler.”

İzleyici sayısı yarı yarıya azaldı

Koronavirüsün sinema sektörüne tesiri izleyici sayılarına da yansıdı. Bu sene ocak ve şubat aylarında sinemaya gelen izleyici sayısı geçen sene aynı dönemine göre daha yüksekken, sene geneline bakıldığında ise büyük bir düşüş bekleniyor.

2018 seneninde izleyici sayısının rekor düzeyde olduğunu belirten Demirkol, "O yıl takriben 70 milyon seyirciye erişildi. Bu rakam 2019 seneninde, ‘patlamış mısır’ krizinin de tesiriyle 10 milyon gerileyerek 60 milyon oldu. Ancak izleyici sayıları bu yıl sinemalar kapanana kadar artıştaydı. Ocak ve şubat ayları 2019’un ocak şubat ayından daha iyiydi. Bu yıl zati muhtemelen 6 ay kapalı kalacak salonlar. Sektörde 30 milyon izleyici öngörülüyor, bu rakama erişilirse bu yıl için muvaffakiyet sayılacak.”

Araç sinemaları ekonomik ve sürdürülebilir değil

Koronavirüs sebebiyle sinema salonları kapanınca, yaz aylarıyla birlikte açık hava ve araç sinemaları gündeme geldi. Bu uygulamanın turistlik yerlerde nostaljik olarak yapılabileceğini ancak ticari olarak hem ekonomik hem de sürdürülebilir olmadığını müdafaa eden Demirkol, sözlerine şöyle devam etti:

“Sektörün içinde yapmayı düşünen kimi arkadaşlarımız var. Bundan 10-15 sene önce de arabalı sinemalar açıldı fakat görüldü ki çok ekonomik ve uzun ömürlü değil. Başka bir deyişle nostaljik olarak yapılabilir, turistlik yerlerde hoş olabilir ama sektörü canlandıracak bir olay değil ekonomik olarak.”

“Dijitalleşme sinemaya zarar vermez”

Dijitalleşmenin sinema üzerindeki tesiri hakkında da konuşan Demirkol, sanılanın aksine değişik platformların sinemaya zarar vermediğini, tam aksine sektörü destekleyip, canlandırdığının vurgulayarak şunları söyledi:

“Sinemanın büyümesi ve gelişmesi için bu tip dijital platformlar ve televizyon yayınları koşul. Bunlar asla sinemayı öldürecek etkenler değil. Bir yapımcı film ürettiğinde onu ilk önce şenlikte yayınlamak ister yarışmalara katılmak ister galasını yapmak ister. Oyuncularıyla, sinema yazarlarıyla özetle sektörle buluşmak ister. Önce sinemada gösterilir, salonlarda 3-5 hafta gösterimde kaldıktan sonra dijital platformlara taşınır. Oradan sonra da fiyatsız televizyon kanallarına taşınır. Bu süreç bir filmin ömrü aslında. Bir film ne kadar uzun müddet gösterimde kalırsa, sinema olur, dijital platform olur bu yapımcının ve sanatçının faydanına olan bir şey. Sektörü zenginleştirici bir etmen. Bu çok yanlış anlaşıldı. Sinema mı dijital mi diye. İkisi de olacak, bunlar birbirleriyle düşman değil, arkadaş bence.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Tarım Bakanlığı vatandaşı kandıranları açıkladı…
E-Bülten Kayıt
AYVALIK NÖBETÇİ ECZANELER

AYSUN ECZANESİ - (Kırım Aysun )
Altınova Mah. Cumhuriyet Cad. 2. Sok. 88/A (Pazar Yeri Karşısı) Ayvalık, Balıkesir
02663383033

DENİZ ECZANESİ - (Öztürk Naile Nurşin )
Küçükköy Mah. Maraşel Fevzi Çakmak Blv. 3 Akdoğan Apt. Sarımsaklı, Ayvalık, Balıkesir
02663241355

ETHEMİN ECZANESİ - (Öztolan İbrahim Ethem )
Fevzipaşa – Vehbibey Mah. Talatpaşa Cad. 46 Ayvalık, Balıkesir
02663121970

ARŞİV ARAMA