Vecdi YILMAZ
Vecdi YILMAZ
Giriş Tarihi : 20-11-2019 21:46
Güncelleme : 20-11-2019 21:56

Ayvalık “Ruhu”nu Arıyor…

Ucube binalar bir gün mutlaka yıkılacak...

Bir kentin en önemli birikimi geçmişte yaşanılan önemli anılarıdır. Anıların yaşandığı mekanlar ise bu birikimlerin canlı tanıklarıdır. Bir kentin kimliği ve karakteri bu anıların yaşandığı mekanlar ile günümüze aktarılmaktadır. Mekan ortadan kaldırıldığında o kentin önemli bir uzvunu da ortadan kaldırmış olursunuz.

Bugün Cunda adası dediğinizde akla ilk gelen Taş kahve’dir. Taş kahve’siz bir Cunda düşünülemez. Oysa Ayvalık’ın da bir Taş Kahve’si vardı. Merkezinde, Yapı Kredi Bankası’nın tam karşısında yer alıyordu. Sonrasında satıldı. Yerine tam bir ucube beş katlı beton bina yapıldı.

Ayvalık’ta yapılacak ilk iş eğer bu kentin kimliğine ve mimari karakterine saygı duyuyorsak bu beş katlı ucube beton binayı hukuk ve kent mimarisi kimliği içinde kalmak suretiyle yıkmak yerine eski binayı orijinal hali ile yapmak olmalıdır. Ayvalık’ta ki Taş kahve’yi yaşatamazsak eğer bir şeylerimiz eksik kalacaktır. Ayvalık’a saygı duyan herkes bu talebi yerine getirmek amacıyla elinden gelen çabayı göstermek zorundadır.

Bir kentin en önemli özelliği ruhu’dur. Ruh, karakter ile anlamını bulur. Karakterimizi tanımlayan ise mimari zenginliğimiz ve özelliklerimizdir.

Eksik kalan yanlarımızı çözmek bir Ayvalıklı'nın esas görevi olmalıdır.

Halk bankasına ait beş katlı bu bina mutlaka ama mutlaka yıkılacak ve yerine eski orijinal hali bir gün yapılacaktır….

Benim de hayalim budur. Yıkamazsak, yıkılırız. Ayvalık’ın ruhunu boğan ucube binalar bir gün mutlaka sırayla yıkılacaktır…

*Benim önerim: İŞ BANKASI YANI ODAK PASTAHANESİ(BURANIN KİRASI BİR SPOR KULÜBÜMÜZE VERİLMEKTEDİR. BU KİRA KAYBI BİR ŞEKİLDE KARŞILANIR) BELEDİYEYE AİTTİR. BU BİNA HALK BANKASINA VERİLİR. AYRICA DÖRT LOJMAN İÇİNDE BANKAYA MUHTELİF YERDE DAİRE VERİLİR. ESKİ ORJİNAL BİNAYI DA HALK BANKASINA YAPTIRDIR, GÖRÜLECEK BİR YERİNE DE: “TAŞ KAHVE HALK BANKASI TARAFINDAN YAPILMIŞ VE AYVALIK HALKINA ARMAĞAN EDİLMİŞTİR” YAZDIRIR, ASAR ve BİR UCUBENİN SORUNUNU ÇÖZMÜŞ OLURUZ… TAŞ KAHVE DE ODAK PASTAHANESİNE İŞLETMESİ İÇİN VERİLİR. KİMSENİN GÖNLÜ KİMSE DE KALMAZ. 

* TAŞ KAHVE...//HÜRSES gazetesinden alınmıştır…//Güzel bir yazıdır...

Özellikle son yıllardaki yerleşim atağı, İstanbul ve Ankaralı sanatseverlerin katkılarıyla canlanan kültür sanat faaliyetleri, sahil boyunca sıralanan benzersiz balık lokantaları ile Cunda ayrı bir dünyadır. Bu dünyanın neredeyse merkezinde yer alan bir yapı vardır. Yerlisinin gönlündeki, yabancısının gözündeki değeri farklı, 'içinden kırlangıç geçen' bu mekanın adı Taş Kahve'dir. Ama bugünkü yazının konusu bu Taş Kahve değil.

Cunda'yı ve Cunda'nın Taş Kahvesi'ni başka, bağımsız bir yazıya bırakalım ve gelin bugün size ancak eski Ayvalıklılar'ın hatırlayabileceği, AYVALIK'IN TAŞ KAHVESİ'NDEN söz edeyim.

Çünkü bizim kuşağımızın çoçukları ve onların çocuklarından oluşan yeni nesiller ile Ayvalık'a sonradan gelip yerleşenler Ayvalık'ın sadece (Cunda'daki Taş kahve gibi) bu gününü, haydi olsun olsun dününü bilirler. Ama insanımızın arasında coğrafya ayırımı yapılmadığı, bu topraklarda yaşayan herkesin bu toprağın evladı olduğu geçmişin Türkiyesi ve onun bir parçası olan geçmişin Ayvalık'ını bilmeyenlere anlatmak, öğretmek, bilip de unutanlara hatırlatmak yarınımız için çok önemlidir.

Bugün Halk Bankası'nın olduğu köşede eskiden geniş, ferah bir kahvehane vardı.

'Taş Kahve.' Adını; sahipleri ve işletmecileri olan Doğu Anadolu kökenli ailenin soyadı olan 'Taş'tan alıyordu. Ailenin benim hatırladığım bireyleri (adları benim 60 yıllık belleğimden de düşmüş olan diğer üyelerinin bağışlaması dileğiyle) Mehmet, Hasan ve Mustafa Taş kardeşlerdi. Elbette her birinin, kimi benden büyük, kimi yaşıtım olan çocuklarıyla kendi çekirdek aileleri de vardı ama bu Doğu ekspresinin lokomotifi Mehmet Taş idi. İki girişi vardı Taş Kahve'nin. Biri şimdiki taksi duraklarının yanından, diğeri çarşıya giden yolun başından. Üst katında da hem kahvenin içinden hem de dışarıdan müstakil girişi olan ve yine aynı ailenin işlettiği otel yer alıyordu.

Taş Kahve'nin içi, üç basamakla inilen iki kattan oluşuyordu. Tam ortada; giren çıkan herkesi ve her şeyi denetleyen dikkatiyle Mehmet Taş'ın ocakçılığını yaptığı çay ocağı vardı. Gün boyu kahvaltısını etmeye gelen, iş arayan, bir soluklanma molası veren, evlerinde yedikleri akşam yemeği sonrası 'kahveye çıkan' yüzlerce insana ev sahipliği yapardı Taş Kahve. Hasan Taş; iri gövdesi, sakin halleriyle herkesin sevgi ve saygı duyduğu, ailenin bilgesiydi. Mustafa Taş, yüzünden hiçbir zaman eksik etmediği gülümsemesini oğulları ve sevgili arkadaşlarım olan mimar İsmail Taş ve Belediye'de yıllarca hizmet vermiş Suat Taş kardeşlerime de miras bırakmış, uzun boylu, maharetli bir marangozdu.

Onlar; nereden gelmiş olurlarsa olsunlar 'Ayvalıklı' idiler. Taş Kahve sadece; gün boyu 'çay, kahve, tarçın, ada çayı, somata' seslerinin duyulduğu bir kahvehane değil, sosyal bir paylaşım mekanı, Taş ailesi de sadece birer işletmeci değil, zorda kalan herkese el uzatan dürüst ve yürekli insanlardı.

1950 yılında; genç karısı, üç çocuğu, Cilavuz Köy Enstitüsü'nde bu vatan için feda ettiği sakat bacağı, denklere sarılmış üç-beş parça eşyasıyla Ayvalık'a yanaşan bir gemiden savrulmuş, hayatlarında ilk kez Batı'ya gelmenin şaşkınlığı ile nereye gideceğini, ne yapacağını bilmez bir ürkeklik içinde rıhtımda bekleşen öğretmen Zakir Güven'e de ilk el uzatan Mehmet Taş olmuştu. Bütün aileyi; Macaron mahallesinde bir ev bulana kadar otelinde barındırmış, ihtiyaçlarıyla aileden biri gibi ilgilenmişti. O evin ilk eşyası da Taş Kahve'den verilen küçük, yuvarlak, demir bir yemek masası idi. O masa, ne yazık ki ülkemizde artık geçmişte kalan kardeşlik ve dayanışma günlerinin demir gibi sağlam bir anısı olarak Ayvalık'taki baba evimde hala duruyor. Bir zamanlar Ayvalık'ta bir 'Taş Kahve' olduğunun unutulmaması dileğiyle bu yüce gönüllü ailenin kaybettiğimiz fertlerine Tanrı'dan rahmet, yaşayanlara sağlık diliyorum.(Yazının yazarı ışıklar içinde uyusun efsane hocamız Zakir Güven öğretmenimizin oğludur. İsmini hatırlayamadım. Özür dilerim.)

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Alanyaspor616
 • 2Fenerbahçe614
 • 3Galatasaray610
 • 4Fatih Karagümrük68
 • 5Çaykur Rizespor68
 • 6Kasımpaşa68
 • 7Antalyaspor68
 • 8Yeni Malatyaspor68
 • 9Göztepe67
 • 10BB Erzurumspor57
 • 11Başakşehir FK67
 • 12Beşiktaş57
 • 13Gaziantep FK67
 • 14Sivasspor57
 • 15Hatayspor47
 • 16Konyaspor56
 • 17Kayserispor56
 • 18Trabzonspor65
 • 19Denizlispor65
 • 20Gençlerbirliği54
 • 21MKE Ankaragücü41
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Tarım Bakanlığı vatandaşı kandıranları açıkladı…
E-Bülten Kayıt
AYVALIK NÖBETÇİ ECZANELER

AKIN ECZANESİ - (Çiftçi Esin )
Küçükköy Mah. Millet Cad. 6 Ayvalık, Balıkesir
02663243585

AYSUN ECZANESİ - (Kırım Aysun )
Altınova Mah. Cumhuriyet Cad. 2. Sok. 88/A (Pazar Yeri Karşısı) Ayvalık, Balıkesir
02663383033

YENİ ECZANE - (Çimendağ Ahmet Utku )
Fevzipaşa – Vehbibey Mah. Sefa Barboros Cad. 11/A Ayvalık, Balıkesir
02663122606

ARŞİV ARAMA