Müge Okur
Müge Okur
Giriş Tarihi : 27-11-2019 00:33
Güncelleme : 27-11-2019 00:52

Ayvalık kooperatifleşiyor: Üreten ve dayanışmaya inananların çatısı

Ayvalık Belediyesi’nin de kurucu ortaklar arasında yer aldığı kooperatifimiz, özellikle kent merkezinde yaşayan, evde üretim yapanların bir çatı altında toplanmasını hedefliyor

12 Mayıs 2019 günü kent merkezinde 140 kişinin katılımıyla başlayan kooperatifleşme çalışması, S.S. Ayvalık Üretim ve Pazarlama Kooperatifi’nin kuruluş başvurusu ile daha somut bir hal aldı. Ayvalık Belediyesi’nin de kurucu ortaklar arasında yer aldığı kooperatifimiz, özellikle kent merkezinde yaşayan, evde üretim yapanların bir çatı altında toplanmasını hedefliyor.

Evde üretim yapan bu vatandaşlarımız özellikle pazarlama ve tanıtım alanında ciddi sorunlar yaşıyorlar. Bu sorunların çözülmesi ve pazarlama alanı yaratmak Ayvalık Kooperatifi’nin hedefleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda ortak üretim alanları oluşturulması, kentle köyler arasında dayanışmaya dayalı bir bağ kurulması, kent ekonomisine ama özellikle güvencesiz kadınlara ekonomik destek sağlanması ve Ayvalık Belediyesi’nin de gelir elde edebileceği bir alan yaratılması amaçlanıyor.

Ana sözleşmemizde üretim alanlarını tanımlarken bir yandan el sanatları üreten, bir yandan tıbbi aromatik bitkiler üzerine üretim yapanları kooperatif çatısı altında toplarken diğer yandan da evlerinde yöresel ve Ayvalık’a özgü geleneksel üretenleri bir araya getirmeyi hedefliyoruz.

            Kooperatif aşamasına nasıl gelindi?

Üç aylık süreçte hem kent merkezinde hem de Ayvalık köylerinde kooperatifçilik üzerine toplantılar gerçekleştirdik. 12 Mayıs’ta kent merkezinde yapılan toplantıda üretim ve ilgi alanlarına göre çalışma grupları oluşturuldu. En çok öne çıkanlar “Üreten Eller”, “Geri Dönüşüm” ve “Tıbbi Aromatik Bitkiler” üzerine çalışanlar oldu.

            Çalışma grupları ile her hafta toplantı ve eğitimler düzenlendi. Farklı üretim alanlarında çalışanlara ziyaret gezileri düzenlendi. Eğitimler boyunca kooperatifçilik anlatılırken, bir yandan da birlikte çalışmayı, ortak hedefler doğrultusunda üretim yapmayı kolaylaştıracak ilkeler belirlendi. Aynı zamanda kooperatifin ilk kuruluş aylarında ayakta kalmasını sağlayacak ortak bir ürün üzerine eğitim alınması kararlaştırıldı. Geleneksel yöntemlerle üretilecek Ayvalık Zeytinyağı Sabunu kooperatifimizin daimi ortak ürünlerinden biri olarak belirlendi.

            Pazarlama alanında yaşanan sıkıntılar özellikle kadınları bir çatı altında toplanmaya iterken, Ayvalık’ın aynı zamanda emekli kenti olmasına rağmen bireysel üretimden kopmayan insanların da yoğun olarak yaşaması kooperatifleşme fikrine olumlu bir zemin hazırladı.

Köylerde tarımsal kalkınma kooperatifi

            Ayvalık’ta birincil tarım ürünü zeytin olmasına rağmen, özellikle köylerde bamya üretiminin yoğun olduğunu görüyoruz. Bu alanda köylerde üretim yapan çiftçilerle ve muhtarlarla üç ay boyunca yapılan ön çalışmalar bizlere Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin zorunlu hale geldiğini gösterdi. Bamyanın tohumdan itibaren başlayan zorlu bir yolculuğu var. Fiyat konusunda yaşanan sıkıntılar ancak kooperatif ile çözülebilir.

Bamyanın yanında ürün çeşidini de arttıracak çalışmalar yürütmek özellikle genç işsizliğe çare olabileceği gibi, tarımsal ürünlerin de uygun koşullarda değerlendirilmesi yine kooperatifleşme ile mümkün olacaktır.

            Kooperatifleşme pek çok sorunun çözümü

            Farklı alanlarda kooperatifleşme aynı zamanda pek çok sorunun çözümünü de beraberinde getiriyor. Kooperatiflerin sosyal yanlarının olması dayanışma zemini oluşturarak daha geniş alanda çalışmalar yürütülmesine de olanak sağlıyor. Ancak bugün artık yalnızca üretim, pazarlama ya da tarımsal alanda kooperatifleşmeden bahsetmiyoruz; sosyal kooperatifler yoksulluğun, gıda krizinin, çevre sorunlarının, sokak hayvanlarının bakımının da çözümünde önemli bir yer alıyor. Dayanışma ve gönüllülük temelli başlayan çalışmalar zamanla yine aynı sorunların çözümünde ekonomik destek de sağlıyor.

            Kooperatifleşme işsizliğe çare olabilir mi?

            Ayvalık hem turizm kenti hem de tarım kentidir. Turizm sektörü pek çok kişinin sezonluk çalışacağı olanaklar sağlayabiliyor. Ayvalık’ın verimli toprakları birçok farklı tarımsal ürünün yetiştirilmesine de imkân tanıyor. Ancak, özellikle köylerde tarımdan umduğunu bulamayan genç nüfus ya sezonluk işleri tercih ediyor ya da göç ediyor. Oysa doğduğu anda ayağı toprağa basan köy nüfusu tarımsal üretim yeteneğini de aileden alıyor. Halihazırda üretim yeteneği olan bu insanlar topraktan kopuyor. Tarım politikaları, miras yoluyla tarlaların yeterli gelir getiremeyecek kadar küçülmesi, eğitim ve sağlık imkânlarına ulaşmakta zorlanmaları da köylerden uzaklaşmalarına neden oluyor.

            Yerelde üretilecek doğru çalışmalarla yeniden tarımsal üretime yönlenebilecek pek çok insan var. Üstelik genç! Ortak üretim alanları oluşturmak, tohum, gübre gibi ihtiyaçların karşılanmasına yardımcı olmak ve elbette üreticiyi mağdur etmeyecek pazarlama alanları oluşturmak yeniden tarımsal üretime teşvik edecektir. Ancak kooperatif çatısı altında yapılacak bu çalışmalar işsizliğinde çaresi olacaktır.

            Ortak üretim alanları neden gerekli?

            Kooperatifler, özellikle üretim ve pazarlama kooperatifleri bir kalite standardı yakalamak zorundadır. Böylelikle devamlılıkları sağlanabilir. Ortak üretim alanlarının oluşturulması bu standartları yakalamakta kolaylık sağlayacaktır. Aynı zamanda birlikte üretmek dayanışmayı ve yardımlaşmayı beraberinde getirecektir.

            Kooperatifler ortaklarına yalnızca üretim ve pazarlama alanında imkânlar sunmazlar; aynı zamanda üretim yeteneklerini arttıracak, yeni beceriler kazandıracak eğitimler de düzenler. Bu nedenle ortak üretim alanları oldukça önemlidir.

            Bunun ilk örneği olarak ortak mutfaklar Ayvalık Kooperatifi’nin kuruluşuyla birlikte hayata geçirilecektir.

            Bütün bu çalışma ve hedefler doğrultusunda Ayvalık sorunlarının çözümünü kooperatif çatısı altında bulacaktır. Aynı zamanda kooperatifler güçlü kent ekonomisi yaratmanın da araçlarıdır. O halde “Ayvalık Kooperatifleşiyor” demek tüm Ayvalık’a bir çağrıdır. Üreten, üretmekten vazgeçmeyen, dayanışma ve yardımlaşmaya inanan, kent ekonomisine katkıda bulunurken artık ‘kriz’ başlığı altında tartışılan gıdaya erişimi de önemseyen insanların kooperatif çalışmasında yer almasının zamanıdır. Keza kooperatif alanı debi deryadır ve bu deryada herkese yer vardır.

Müge Okur

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Alanyaspor513
 • 2Fenerbahçe511
 • 3Fatih Karagümrük58
 • 4Antalyaspor58
 • 5BB Erzurumspor47
 • 6Galatasaray57
 • 7Sivasspor47
 • 8Kasımpaşa57
 • 9Hatayspor47
 • 10Göztepe56
 • 11Konyaspor46
 • 12Kayserispor56
 • 13Çaykur Rizespor55
 • 14Trabzonspor55
 • 15Yeni Malatyaspor55
 • 16Denizlispor55
 • 17Gaziantep FK54
 • 18Beşiktaş44
 • 19Gençlerbirliği44
 • 20Başakşehir FK54
 • 21MKE Ankaragücü41
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Tarım Bakanlığı vatandaşı kandıranları açıkladı…
E-Bülten Kayıt
AYVALIK NÖBETÇİ ECZANELER

BİLGE ECZANESİ -
Altınova Mah. İnönü Cad. 97 Ayvalık, Balıkesir
02663382525

BÜYÜK ECZANESİ - (Bilgüvar Zeynep Özcan )
Fevzipaşa – Vehbibey Mah. Barboros Cad. 7 Ayvalık, Balıkesir
02663124566

DENİZ ECZANESİ - (Öztürk Naile Nurşin )
Küçükköy Mah. Maraşel Fevzi Çakmak Blv. 3 Akdoğan Apt. Sarımsaklı, Ayvalık, Balıkesir
02663241355

ARŞİV ARAMA