Çiğdem Çimen
Çiğdem Çimen
Giriş Tarihi : 10-01-2020 01:06

YIRCA’NIN ZEYTİNİN KÜLLERİNDEN DOĞAN KADINLARI


     2018 yılında gerçekleşen Kazdağı Doğal Ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’nin düzenlediği Eko Festival’in son günüydü. Çadırımı, eşyalarımı toplamıştım. Zeytin ağaçlarımdan hiç ayrılmak istemesem de ne yazık ki dört güzel günümüz bitivermişti. Bizi, Mehmetalan Köyü’nden Akçay merkeze götürecek servis seferleri başlamıştı. Çadırımın bulunduğu alandan servise gitmem çekçekli valizim ile zordu. O sıcak yaz gününde, bana yardım eden Yırca Hanım Eli’nin, eli ayağı her şeyi olan sevgili Kenan'dı.


       Kenan, doğa ve çevre duyarlılığı ile İstanbul’da yaşarken kendini Soma’nın Yırca Köyü’nde buluveren bir kahraman. Festivale asıl kahramanlar adına ödül almak için gelmişti. Dernek, Yırca’nın emekçi kadınlarını ödüle layık görmüştü. Onlar adına Kenan ödülü alırken, bizlerde kadınlarımızın konuşmasının yer aldığı videolarını izlemiştik. Hepsi sevgi doluydu. Yanlarımız da olmasalar da bunu hissedebiliyorduk. Festival aracılığı ile benim gibi diğer katılımcılar da Kenan ile tanışıp Yırca Hanım Eli hakkında daha çok bilgi edinme hakkına sahip olmuştu. Kazdağlarımız da doğa dostluğumuz güzelliklerle devam ediyordu. 


             Kenan’ın İstanbul'dan kalkıp Yırca Köyü’ndeki zeytin ağaçlarını korumak adına direniş için köye gelmesi, bugün de halen daha çok anlamlı ve önemli. Toplum olarak çoğumuz, ne yazık ki çevremizde olup bitenlere karşı duyarsızız. Kendi yaşadığımız bölgede böyle bir direnişe kaçımız ortak olur? Ve asıl direnişten sonra adeta küllerimizden doğarcasına emek ile var oluruz?  Direnişi ve sonrasındaki süreci hepimiz basından yakından takip ettik. Kimimiz o zamanlar da Soma’daydı. Köylülerin yanında direndik. İlgili davaları takip ettik. 


           Ve direniş, Yırca Köyü’nün kadınlarının dünün zeytini bir ana gibi koruyup kollayan, bugünün üreten elleriyle devam ediyor. Bir kadın olarak ayakta durabilmek için, çocuklarına daha yaşanılır bir dünya bırakabilmek için direniyorlar. Onların direniş güçleri, küllerinden doğdukları zeytinleri.  Kalıplara döktükleri sabunları. Her birine emeğin, sevginin, dayanışmanın sindiği sabunlar. Bu sabunları başka hiçbir yerden satın alamazsınız. Köyün emekçi kadınlarının sabun evinden bütün dünyaya ulaştırdıkları direniş simgesi sabunlar onlar.


         Festival sonrası hemen Yırca Köyü’ne gidememiştim. 2019 yılının mayıs ayıydı. . Sonunda Yırca Hanım Eli ile ben de tanışacaktım. Bin bir emek ile kalıplara dökülen, kesilen, paketlenen sabunları görmek için sabırsızlanıyordum. Sabun evine ulaşmak için Kenan’ı aramıştım. Beni içtenlikle ve ilgiyle dinledi. Köye ulaştığımda kadınlarımızın beni karşılayacağını söyledi. Çok mutluydum. Gidiş anım bir an önce gelsin istiyordum. 


      Kenan her gün orada bulunmasa da, bir odası kendine ait olan sabun evini ve ailesi olan kadınları asla ihmal etmiyor. Sabun siparişlerini takip ediyor. Onlar ile hep iletişim halinde. Onları ziyarete ve yapılacak işler için gelip gitmeye devam ediyor.  Köyün hemen girişinde bulunan Yırca Hanım Eli Sabun Evi’ne gittiğim gibi beni Cevriye ve Ayşe karşıladı. Sanki hep tanışıyormuşuz gibiydi. Candan, içten, samimi sohbetimiz pek güzeldi. Kendilerine ait olan yani 19 üreten kadının olan bu evde zeytinin kutsallığını hissettim.


      Hep birlikte sabun evinden içeriye adım atmıştık. Bu ev bağış yoluyla kadınlarımızın olmuş. Eski bir köy evi de yeniden doğmuş. Kadınlarımız el birliğiyle cennete dönüşmüş. Kadınların evlerinden çıkıp üretime katılmalarına tanıklık eden bu evi ,  bağışlayanlar var olsunlar. Hepimiz kendi durumumuza göre doğru işleri yapanlara yardım edebilsek değil mi? Paylaşan, bölüşen, üreten ellere veren el olabilelim, sevgili okurlarım. Daha yaşanılır bir dünya da yaşamak istiyorsak… 


     Sabun evin de kalıplar, hazırladıkları ürünler, paketler ve kullandıkları her malzeme dolaplar içinde. Her şey yerli yerinde ve düzenli. Kadın eli değerse her şey çiçek gibi olur. Sabun evi iki katlı. Üretim daha çok ikinci katta gerçekleşiyor. Bahçenin olması da özellikle yaz ayların da kullanılması için avantaj. Kadınlarımız sabun evini, bir üretim hane olarak değil de daha çok kendi evleri gibi görüyor. Burada beraber yemek yiyorlar. İşler bitince yorgunluk çayları yine sohbet eşliğinde içiliyor. Mutfakları da birliğin ve dayanışmanın piştiği bir yer olmuş. Beraber kalıplara baktık. Ellerinde hazır olan sabunları gösterdiler. Emekler, sabunlar da hayat bulmuş. Sabunların desenleri de birbirinden farklı. Hepsi çok güzel.  Paketleri de ayrı bir güzelliğe sahip. 


        Yırca Hanım Eli’nin, bütün kadınları işin her aşamasını öğrenmiş. Bize Kenan  öğretti diyorlar. Kalıpların satın alınması, paketlerin siparişi, , gelen siparişleri hazırlama ve kargoya vermek gibi pek çok iş var. Her bir iş aynı titizlikle takip edilmesi gerekiyor. Yırcalı kadınlarımız, nasıl çocuklarını gözlerinden sakınıp onların her şeyleri ile ilgileniyorlarsa sabun evi ile de aynı duyarlılıkla ilgileniyorlar. Onların sabunu evini gezdirirken nasıl keyifli olduklarını, her birinin gözlerinden mutluluk aktığını görünce bunu çok daha iyi anladım. 


     Sabun evi, her gün açık değil. Özellikle yılbaşı, bayramlar, öğretmenler günü gibi özel günlerde ve diğer zamanlarda gelen siparişe göre açılıyor. Siparişi hazırlamak için başlıyor hummalı bir çalışma. Köyde sabun evi ile kadının varlığı daha çok hissedilmeye başlanmış. Sabun evi dışında, bütün köy kadınlarına ait kadınlar kahvesi de var. Her Cuma akşamları köy kadınları burada buluşuyorlar. Kim bilir o güzelim sıcacık sohbetlerinde ne güzel fikirler ortaya çıkıyordur.  Geleceğe, üretmeye, daha güzel bir dünya için. Her buluşmalarında kadın dayanışması, köyü daha çok sarmaya başlıyordur. Yeter ki kadınlarımız, kendi değerlerini bilsinler. İstediklerinde, bir araya geldiklerinde ortaya hep güzellikler çıkacağını unutmasınlar. Köylerimizde kadınlar kahvesi, kadınlar ve çocuklara yönelik üretim kooperatiflerin açılması, çoğalması gerekiyor. Yırca Köy Kahvesi, umut olsun her köye. Kadınlar var olsunlar her köy meydanlarında, üretim hanelerde, güzelliğe açılan her kapıda. 

         Sabunların dünyası beni başka bir dünyaya alıp götürmüştü. Bir masalın içindeydim sanki. Kadınlarımızın her biri başlı başına bir kahraman zaten. Onların anlatımıyla hem sabun üretimi hem köy hakkında da epey bilgiye sahip olmuştum. Beni kendi evimdeymişim gibi ağırladılar. Hepsine en içten dileklerimle bir kez daha teşekkürlerimi, sevgilerimi gönderiyorum. Her karesine emek sinen sabun evinde olmak çok güzeldi. Başka bir zaman yine gelmek üzere istemesem de ayrılık vakti gelmişti. Cevriye ve Ayşe, beni uğurladı. Sevgiyle vedalaşıyorduk. Son anda Elvan geldi. Onunla da kısa da olsa konuştuk.


       Değerli kadınlarımızın her biri,  Eko Festival'de verilen ödülü, çoktan hak etmişti. Onlar kendi köylerinde kimseye muhtaç olmadan emekleriyle varlar. Zeytine sahip çıktılar. Zeytin ağaçlarına göz dikenlere direndiler. Kadının gücü ile hep var olsunlar. Onları hiçbir zaman unutmayalım.


       Ve asıl unutmadığımızı da gösterelim. Nasıl mı?  Sevgili okurlarım, kadınlarımızın el emeği,  zeytinden doğan sabunlardan edinmeye çalışalım. Böylelikle emeğe sahip çıkmış olacağız. Sevdiklerimize bizim için ne denli öneme sahip olduğunu göstermiş olacağız. Çok pahalı armağanlar inanın hiç kimseyi böylesine mutlu etmez. O gün aldığım gül desenli sabunum,  odamın en değerli köşesinde duruyor. Onu her gördüğümde yaşadığım mutluluk dünyalara değer.  Yırca Hanım Eli’nin bir parçası olduğumu hissediyorum. 
  
      Yırca Hanım Eli, adı ile sosyal ağlardan hemen ulaşacaksınız. Sipariş için bütün ürünleri göreceğiniz, Yırca Hanımeli El ve El ürünleri adı ile var olan bir siteleri de var. Zeytinyağlı saf sabun, iğne oyalı sabun keseler, gül desenli sabunlar, zeytin dalı sabunu ve balmumundan elde edilen çeşitli desenlerdeki mumlar ve niceleri. Hangisini beğenirseniz, istersiniz sizin olsun. Kadınlarımızın emeğine, zeytin direnişine ortak olalım sevgili okurlarım. Haydi, hep birlikte, üreten ellere uzanalım. Yırca dayanışmasının ürünü sabun evinin, zeytin ağacı gibi ölümsüzleşmesini dileyelim. Kadınların mücadele gücünün arttığı günler de buluşmak umuduyla hoş çakalın.

NELER SÖYLENDİ?
@
Çiğdem Çimen

Çiğdem Çimen

DİĞER YAZILARI SARIALAN YİNE KARARLI YİNE HAKLI 16-09-2020 21:12 DUR DEMEK İÇİN SEN DE GEL! KAZDAĞLARI HEPİMİZİN! 15-09-2020 00:04 HALKIN SAĞLIĞI ALTINDAN DA MADEN DE DAHA ÖNEMLİDİR! 14-09-2020 15:52 GARAGE ART SHORT’DA MÜZİK HİÇ SUSMAZ 13-09-2020 02:30 MU - ATLANTİS - AZTEK - MAYA - İNKA - ŞAMAN – TÜRKMEN 06-09-2020 22:15 HORA FATMA TEYZEME VERDİĞİM SÖZÜ TUTTUM 03-09-2020 22:54 TAHTAKUŞLARIN TEK KADIN İŞLETMECİSİ ELİF ANA 01-09-2020 01:19 KUZEY EGE’DE AYŞIN, ÇAMLIBEL’DE SANAT VAR 29-08-2020 00:16 ÇOCUKLARIMIZIN UMUDU İDA KİTAPLIĞI 14-08-2020 01:20 YAŞADIĞIN SÜRECE UMUDUNU YİTİRME 04-08-2020 21:02 BİTKİ CADISI VE ŞİFA DAĞITAN ELLERİ 04-08-2020 16:16 SARIALAN’DA MADENCİ ŞİRKETE GEÇİT YOK 18-07-2020 19:56 BALIKESİR LİSELİ OLMAK ŞEREFTİR 15-07-2020 02:39 DOĞA BİZDEN ÜSTÜNDÜR BİZ ONUN PARÇASIYIZ 06-07-2020 23:01 ŞAMANLAR GİBİ YANMAKTAN KORKMA! 02-07-2020 15:44 ENERJİMİZİ NELER DÜŞÜRÜR? 01-07-2020 17:06 BAYRAMİÇ'TEN DOĞAN GÜNEŞ: 'İDA KİTAPLIĞI' 23-06-2020 22:56 YAZMAK KENDİMİZLE YÜZLEŞMEYİ SAĞLAYAN YOLDUR 22-06-2020 14:47 DAĞLARI YÜREĞİNDE TAŞIYAN ŞAİR 19-06-2020 03:32 ÇOCUKLARINIZIN HAYALİNİ DESTEKLEYİN 14-06-2020 13:20 BİR KADIN, BİR ANNE, BİR YAZAR, ASIL ÖNCE İNSAN 12-06-2020 01:55 Kazdağları'ndan Türk edebiyatına: "Merhaba Umuda Selam" 06-06-2020 06:54 ULUSLAR ARASINDA SÜREKLİ BARIŞIN ÖNCÜSÜ ATATÜRK 05-06-2020 20:35 ATATÜRK'TEN BARIŞ VE İNSANLIK DERSİ 02-06-2020 22:32 SAĞLINIZ YERİNDEYSE DÜNYANIN EN ZENGİN İNSANI SİZSİNİZ 30-05-2020 19:19 YILLAR BİZ İNSANLAR KADAR ACIMASIZ OLAMAZ 27-05-2020 15:49 RADYONUZUN FREKANSINI MUTLULUK FM’E AYARLAYIN 22-05-2020 21:00 YENİ TÜRKİYE’NİN EN GENÇ DEVRİMCİSİ BENİM ATA’MDIR 18-05-2020 17:06 BİR ŞAMAN GİBİ OLABİLMELİ İNSAN 15-05-2020 22:59 TARİHİ SANATI BUGÜNE TAŞIYAN BİZ SANAT ATÖLYESİ 14-05-2020 00:29 AYVALIK’DA ARKİPEL İLE SANAT YAŞAMDIR, YAŞAM SANATTIR 07-05-2020 07:21 KADIN VE EDEBİYAT 01-05-2020 16:09 BUGÜNLERDEN SONRA MÜCADELEYE HAZIR MISIN? 26-04-2020 16:03 ULUSAL EGEMENLİK AŞIĞI DEĞİL MİYDİK? 22-04-2020 11:38 BEN BAHARDA TOPRAK UYANIRKEN DOĞDUM 18-04-2020 05:09 NASIL UNUTULUR ÇAĞIN EN GÜZEL GÖZLÜ MAARİF MÜFETTİŞİ? 16-04-2020 21:28 HAYAT DEĞERLİDİR, CAMDAN DÜNYAYA HAPSOLAMAZ 14-04-2020 14:51 ÖNCESİNDE NASILDIK? SONRASINDA NASIL OLACAĞIZ? 12-04-2020 07:21 BAŞI ÖNE EĞİLMEDİ 02-04-2020 16:37 ONURLU TARİHİMİZ İLE DİRENİYORUM: ‘’Ya İstiklal Ya Ölüm’’. 01-04-2020 23:24 BALIKESİR SOKAK HAYVANLARINI DÜŞÜNÜYOR MU? 28-03-2020 12:58 DOĞA DOSTU KİTAP ÖNERİLERİ 22-03-2020 01:30 ŞEYTANIN YEŞERTTİĞİ UMUTLAR 22-03-2020 01:24 ‘YALNIZ BALIKESİR’İN VEFALI RESSAMI 22-03-2020 01:20 İDLİB ŞEHİTLERİNE AĞLARKEN 1 MART TEZKERESİNİ UNUTMADIM 05-03-2020 02:20 KADIN DAYANIŞMASININ EN GÜZEL ÖRNEĞİ: ‘’ZEYTİNLİ KADINELİ’’ 24-02-2020 19:54 AYEV'DEN AYVALIK KENT ARŞİVİNE HİZMET 19-02-2020 03:07 HAVRAN'A KARŞI SUÇ İŞLEYENLERİ TARİH AFFETMEZ 14-02-2020 22:54 ZEYTİNLİ'NİN KİTAP KURTLARI 14-02-2020 03:02 HAYDİ BALIKESİR HEP BİRLİKTE BAŞKA ÇARŞAMBA'YA 12-02-2020 03:29 KAZDAĞLARI ETEKLERİNDE BİR KÜTÜPHANE 09-02-2020 01:51 İYİ Kİ VARDIN... İYİ Kİ VARSIN... 06-02-2020 23:48 CUMHURİYETİN YARATICI ÇOCUKLARI 02-02-2020 23:35 YÜREĞİ ÜLKESİ İÇİN ÇARPAN DEV ADAM 28-01-2020 05:49 SANATIN SİHRİ 21-01-2020 04:37 YIRCA’NIN ZEYTİNİN KÜLLERİNDEN DOĞAN KADINLARI 10-01-2020 01:06 ZEYTİN DOSTLUĞUNDA HASAT 07-01-2020 01:58 KÖY MEYDANLARI ŞENLENİVERİR ZEYTİN HASADIYLA 04-01-2020 20:31 YENİ YILDA SİZ SİZ OLUN, TAMAMEN SİZ OLUN 02-01-2020 23:04 ZEYTİN VE KADIN 29-12-2019 02:44 AYVALIK’I YAŞAMAK, KENTE HAKKINI VERMEKTİR. 26-12-2019 00:54 BİR ŞEYTANDIR AYVALIK’I YAŞATAN 30-11-2019 23:53 FARKINDALIK… AYVALIK 29-11-2019 18:11 ZEYTİNLİ’YE ‘’ATATÜRK ÇOCUKLARI KÜTÜPHANESİ’’ ÇOK YAKIŞIR 28-11-2019 03:40 ŞEYTAN DER Kİ SAĞIM SOLUM SANAT 27-11-2019 09:37 BAŞKA BİR ZEYTİNLİ MÜMKÜN 21-11-2019 22:04
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Alanyaspor26
 • 2Göztepe24
 • 3Beşiktaş24
 • 4Antalyaspor24
 • 5Fatih Karagümrük13
 • 6Galatasaray13
 • 7Hatayspor13
 • 8BB Erzurumspor13
 • 9Fenerbahçe13
 • 10Kayserispor23
 • 11Konyaspor11
 • 12Trabzonspor21
 • 13Gençlerbirliği21
 • 14Yeni Malatyaspor21
 • 15Denizlispor21
 • 16Çaykur Rizespor10
 • 17MKE Ankaragücü10
 • 18Kasımpaşa10
 • 19Gaziantep FK10
 • 20Başakşehir FK10
 • 21Sivasspor10
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Tarım Bakanlığı vatandaşı kandıranları açıkladı…
E-Bülten Kayıt
AYVALIK NÖBETÇİ ECZANELER

BİZİM ECZANESİ - (İdemen Mehmet Bülent )
Fevzipaşa – Vehbibey Mah. Cumhuriyet Meydanı Atatürk Blv. 138/A Vural Pasajı (İş Bankası Karşısı) Ayvalık, Balıkesir
02663122044

YAŞAR ECZANESİ - (Yaşar Haluk Nihat )
Altınova Mah. Atatürk Blv. Cumhuriyet Cad. 4/A Selimiye, Ayvalık, Balıkesir
02663383444

ZEYTİN ECZANESİ -
Küçükköy Mah. Cumhuriyet Blv. 12/A Güneş Apt. Ayvalık, Balıkesir
02663242884

ASLI ECZANESİ - (Arslan Aslı )
Altınova Mah. Cumhuriyet Cad. 142/A Selimiye, Ayvalık, Balıkesir
02663381132

DENİZ ECZANESİ - (Öztürk Naile Nurşin )
Küçükköy Mah. Maraşel Fevzi Çakmak Blv. 3 Akdoğan Apt. Sarımsaklı, Ayvalık, Balıkesir
02663241355

SEVİ ECZANESİ - (Kılıç Sema )
Ali Çetinkaya Mah. Abdi İpekçi Cad. 5 Ayvalık, Balıkesir
02663310862

ARŞİV ARAMA